Connect with us

Kültür & Sanat

Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Published

on

Los Angeles’teki Microsoft Theater’da düzenlenen bu yılki törende en iyi diziler The Handmaid’s Tale ve Big Little Lies seçildi. Gecede En İyi Komedi Dizisi Veep olurken, Saturday Night Live’ın yanı sıra John Oliver’in Last Week Tonight da ödüle layık görüldü.

The Handmaid’s Talegeceden üç ödülle ayrıldı. Dizi, En İyi Drama Dizisi, rejisörü Reed Morano en iyi yönetmen ve Elisabeth Moss’a en iyi kadın oyuncu ödülünü getirdi.

Gecede dokuz ayrı kategoride en çok ödülü alan, siyasi hivic şovu Saturday Night Live oldu. Kate McKinnon ve Alec Baldwin Clinton ve Trump tiplemeleriyle en iyi yardımcı oyuncu ödülünü kazandı.

Trump her yerde

Bu yıl 69’uncusu düzenlenen Emmy Ödül gecesine ABD Başkanı Trump damgasını vurdu.
ABD televizyon ödülleri Emmy töreni ABD Başkanı Donald Trump’un bolca konu edildiği bir siyasi hiciv gösterisine dönüştü.

Ünlü sunucu Stephen Colbert, ödül gecesiyle ilgili yorumunda gecede her şov unsurun bir şekilde Trump’la bağlantılı olduğunu söyledi.

This Is Us dizisinin başrolündeki Sterling K Brown, 20 yıldır Emmy kazanan ilk Afrikalı Amerikalı oyuncu oldu.

En İyi Komedi dizisi başrolüyle ödül alan Afrika kökenli ABD’li bir diğer oyuncu Donald Glover da konuşmasında, ABD Başkanı’na teşekkür ederek Trump’ın tavırları sayesinde siyahların en çok baskı gören kesim olduğunu ve kendisinin de muhtemelen bu yüzden şu an bu ödüle layık görüldüğünü söyledi.

69. Emmy’nin kazanaları

En İyi Drama Dizisi: “The Handmaid’s Tale”
En İyi Komedi Dizisi: “Veep”
En İyi Erkek Oyuncu (Drama Dizisi): Sterling K. Brown (“This Is Us”)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama Dizisi): Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama Dizisi): John Lithgow (“The Crown”)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama Dizisi) Ann Dowd (“The Handmaid’s Tale”)
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi Dizisi): Donald Glover (“Atlanta”)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi Dizisi): Julia Louis-Dreyfus (“Veep”)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi Dizisi): Alec Baldwin (“Saturday Night Live”)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi Dizisi): Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)
En İyi Mini Dizi: “Big Little Lies”
En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi): Riz Ahmed (“The Night Of”)
En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi): Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi ya da TV Filmi): Laura Dern (“Big Little Lies”)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi ya da TV Filmi): Alexander Skarsgard (“Big Little Lies”) (DW)

Continue Reading

Kültür & Sanat

Yavuz Bingöl gelen tepkiler üzerine MESAM kayyımlığını kabul etmedi

Published

on

By

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca MESAM Yönetim Kurulu’na atanan Yavuz Bingöl’ün görevi kabul etmediği belirtildi.

Kültür Bakanlığı, yaptığı inceleme neticesinde Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde mevcut yönetim kurulunun yerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’ı üye olarak atamıştı. Bakanlık tarafından yönetim kuruluna atanan Yavuz Bingöl, görevi kabul etmediğini yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Bingöl, “Benim de bağlı olduğum meslek birliği MESAM bünyesinde bir süredir eser sahipleri olarak eleştirdiğimiz ve düzelmesini istediğimiz bir çok konunun telafisi cihetine gidilmemesi, dikkate alınmaması ve düzeltilmemesi neticesinde bir çok eser sahibi tarafından Kültür Bakanlığı bilgilendirilmiş ve nihayetinde Bakanlık olağan genel kurula kadar ‘geçici bir yönetim kurulu’ düzenlemesi yapmıştır” diye başladığı mesajında, şunları yazdı: “Bir çok sanatçının içinde yer aldığı bu ‘geçici’ organla ilgili basında ağırlıkla adımın geçtiği ve ‘kayyum’ olarak tanımlandığımı gördüm. Kendi emeğimin ve haklarımın da temsil edildiği bir meslek birliğinin ahlaklı ve profesyonel bir çalışma tarzını benimsemesi konusundaki mücadeleme diğer meslektaşlarımla birlikte elbette ben de devam edeceğim. Hakkımda kamuoyunda oluşturulan haksız ve mesnetsiz algı konusunda üzgün olduğumu belirterek, MESAM bünyesinde hiçbir görevimin olmadığını kamuoyunun bilgilerine sunarım” dedi.

Continue Reading

Dünya

Arap dünyasından Türk dizilerine büyük sansür

Published

on

By

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayın yapan İngilizce gazete The National‘ın haberine göre, MBC, bünyesindeki tüm kanallara talimat göndererek ikinci bir emre kadar Türk dizilerini yayından kaldırmalarını istedi. Haberde “ani” olduğu belirtilen bu kararın arkasındaki nedenlerin henüz bilinmediği vurgulandı.

BBC Türkçe’de yeralan habere göre, MBC Group Sözcüsü Mazen Hayek, The National’a yaptığı değerlendirmede, kararı doğruladı ancak bu kararın neden veya kim tarafında alındığına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Hayek, “MBC de dahil olmak üzere birçok Arap ülkesinde Türk dizilerinin yayından kaldırılmasına yönelik bazı medya gruplarını ilgilendiren bir karar alındı” dedi. Hayek, kararın 2 Mart Cuma günü alındığını da sözlerine ekledi.

The National haberinde, şu ana kadar aralarında Vatanım Sensin’in de olduğu altı dizinin bu karar kapsamında yayından kaldırıldığını ifade etti.

MBC Sözcüsü Hayek, alınan kararın kendileri için “daha kaliteli özel Arap dizileri yaratma” fırsatı sunabileceğini vurguladı.

MBC Group’un 1991 yılında Londra’da uydudan Arapça yayın yapan ilk özel televizyonu kanal olarak kuruldu. Genel merkezini 2002 yılında Dubai’ye taşıyan MBC’nin bünyesinde 11 kanal bulunuyor. Şirketin hissedarlarının kim olduğu bilinmiyor ancak aralarında Suudi Arabistan kraliyet ailesinin üyelerinin olduğu ifade ediliyor.

Continue Reading

Kültür & Sanat

Bakanlık, MESAM yönetimini görevden alıp Yavuz Bingöl’ü kayyım atadı

Published

on

By

Orhan Gencebay bir süre önce yaptığı açıklamayla MESAM‘dan istifa etmiş ve açıklamalarına Arif Sağ‘ın da aralarında bulunduğu kurum yöneticilerinden sert yanıt gelmişti.

İşte o karar:

TÜRKİYE MUSİKİ ESERI SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİNE

Birliğinizin idari ve mali işlemlerinin denetlenmesi, bir önceki teftişte sunulan tekliflerin yerine getirilip getirilmediğinin tespiti ve bazı üyeler tarafından ileri sürülen iddialarla ilgili gerçekleştirilen incelemeler neticesinde yapılan tespitlere dayanılarak alınan 05.03.2018 tarihli ve 179431 sayılı Bakanlık Makamının Olurları kapsamında Birliğiniz üyelerinin daha fazla zarar görmemesinin bakımından;

-Birliğinizde 3 üç) ay içerisinde olağanüstü genel kurul yapılması,

– Olağanüstü genel kurul yapılıncaya kadar mevcut yönetim kurulunun tedbiren işten el çektirilmesine ve yerlerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’ın asıl üye olarak: Vedat Çetinkaya, Celal Yarıcı, Osman İşmen, Yücel Arzen, Ali Kocatepe, İclal Aydın ve Selahattin Akarsu’nun ise yedek üye olarak atanması

-Mart ayı içerisinde yapılacağı bildirilen olağan genel kurulun, olağanüstü genel kurul süreci göz önünde bulundurularak ertelenmesi, hususları uygun görülmüş olup gereğinin ivedilikle yerine getirilerek tarafımıza bilgi verilmesini önemle rica ederim.

Continue Reading

Çok Okunanlar