Ana sayfa Yaşam En çok adım atan ülke Hong Kong

En çok adım atan ülke Hong Kong

PAYLAŞ

ABD’de bilim insanları, dünya çapında insanların akıllı telefonlarından attıkları adımlara ilişkin verileri toplayarak, ne kadar hareket ettiklerini buldu. 68 milyon güne denk gelen dakika dakika ölçülmüş verilere göre, dünya çapında günde ortalama 4 bin 961 adım atılıyor. Listenin en üst sırasında günlük 6 bin 880 adımla Hong Kong yer alıyor. Listenin en altında ise 3 bin 513 adımla Endonezya bulunuyor. Türkiye 5 bin 57 adım ile ortalamanın üzerinde yer alıyor.

Stanford Üniversitesi’nin analiz ettiği bulguların aynı zamanda obeziteyle mücadeleye ilişkin yeni öngörüler sunduğu belirtiliyor. Akıllı telefonların çoğunda adımları kaydeden ivme ölçer bulunuyor. Araştırma, Argus hareket izleme uygulamasını kullanan 700 bin kişinin verilerine dayanıyor.

BBC’nin haberine göre, araştırmacılardan Scott Delp, “Araştırma, insanların hareketine ilişkin şimdiye kadar yapılmış herhangi bir araştırmadan bin kat daha büyük” dedi. “Yapılan harika araştırmalar var, ama bu yeni araştırmamız daha fazla ülkeden, daha fazla özneden verileri içeriyor ve insanların hareketlerini devam eden bir süreçte takip ediyor.”

Araştırmada yer alan bazı ülkelerdeki ortalama adım sayısı

Çin – 6,189
Japonya – 6,010
İspanya – 5,936
İngiltere – 5,444
Brezilya – 4,289
Birleşik Arap Emirlikleri – 4,516