Ana sayfa Medya Enes Batur’un YouTube geliri dudak uçuklattı

Enes Batur’un YouTube geliri dudak uçuklattı

Enes Batur, YouTube üzerinde Türkiye'nin en fazla abonesine sahip yayıncısı. Yedi milyondan fazla aboneye sahip olan Batur'un videoları milyonlarca kez izleniyor. İzlendikçe de Batur'a para kazandırıyor.

PAYLAŞ

Youtube üzerinde Türkiye’de aylık 10 bin TL kazanan da var, bin TL’ye ulaşamayan da. Bu tamamen abone ve dolayısıyla izlenme sayınızla ilgili. YouTube kanalınızdan tek gelir elde etmiyorsunuz tabi. Bir de işin sponsor tarafı var. Marka tanıtımı yapmak isteyen firmalar, Youtuberlara ücret ödüyor.

Enes Batur’un ise sadece YouTube’tan elde ettiği gelir oldukça fazla. Hatta şirketlerin CEO’sundan bile yüksek.

Türkiye’de yayın yapan en fazla aboneye sahip kanal ise kendi adıyla yayın yapan Batur’a ait. Batur’un kanalı, son dönemdeki projelerinin de etkisiyle 7 milyon 130 bin abonenin üzerine çıktı. İnternet ününün getirisiyle birlikte yakın zamanda sinema salonlarına da giren Enes Batur’un “Hayal mi Gerçek mi?” filminden, reklam projelerinden hariç olarak, sadece YouTube üzerinden kazandığı rakam da merak ediliyordu.

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu’nun iddiasına göre Batur’un YouTube kazancı aylık 530 bin TL’ye ulaşıyor. Bu rakama sponsor ücretleri de dahil değil.

Enes Batur’un ödediği verginin de artacağını söyleyen Eyüboğlu, önümüzdeki yıl kendisinin vergi rekortmeni ünlüler arasındaki ilk YouTuber olabileceğini paylaşıyor. Sinema filmiyle 1 milyon 480 bin izleyiciye kavuşan Enes Batur’un film hasılatı ise 17.4 milyon TL’yi bulmuştu.