Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan: 16 Nisan’da bu prangaları söküp atmaya var mıyız?

Erdoğan: 16 Nisan’da bu prangaları söküp atmaya var mıyız?

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği teklifini onayladığını belirterek “İmzayı attık, hayırlı olsun, 16 Nisan’da ‘evet’ mi?” dedi. Erdoğan, referandumda ‘hayır’ oyu kullanacaklara ilişkin olarak da “Bu ‘hayır’cılar var ya, bunlar sadece laf üretirler” ifadesini kullandı.

Tuz Gölü Doğalgaz Tesisleri açılış töreninde konuşan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Emeği geçen, eski bakanlarımız, şimdi de Berat Bey’le birlikte Çinli yetkilileri huzurlarınızda tebrik ediyorum. Bizim hizmetimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Bu hayırcılar var ya bunlar, bunlar var ya bunlar, bunlar sadece laf üretirler ama biz size aşığız.

O aşk olunca dağları delersiniz, Tuz Gölü’nün altına doğalgazı da depolarsınız. Bu aşk olmazsa olmaz. Yan gelip yatarak bunlar olmaz. Bu aşk olursa Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaparsınız, Boğaz’ın altına Marmaray’ı yaparsınız. Marmaraydan 200 milyona yakın insan geçti. Bu aşk olursa Avrasya Tüneli’ni yaparsınız, Osmangazi Köprüsü’nü yaparsınız. İşte şimdi 18 Mart’ta Çanakkale Köprüsü’nün de temelini atıyoruz.

Aşk aşk. İnşallah yine bu aşk bizi dertli etti, dertli. Şimdi de Karadeniz’i Marmara’ya bağlıyoruz inşallah. Bu yıl onun da adımını atacağız. Biz dertliyiz be. Biz bu millete aşığız. Onun için koşacağız. İşte onun için diyoruz ki, bu sistem var ya bu sistem. Bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan’da bu prangaları söküp atmaya var mıyız? Hep beraber yapacağız bunu.

İDAM AÇIKLAMASI

Kardeşlerim bu konuda benim kanaatimi biliyorsunuz. İnşallah 16 Nisan bu işin sinyali olacaktır ve millet böyle dedikten sonra bunun önünde durulur mu? Benim askerimi polisimi, korucumu şehit edenlerin akıbeti aynen dediğiniz gibi idamdır. Parlamentoya gelir, parlamentoda yasama organı anayasayı değiştirir ve adımı atar. Buna ‘evet’ mi? İşte ana muhalefet bundan çekiniyor. Ne diyor biliyor musunuz? Corç ne der, Hans ne der diye düşünüyor. Bırak Corç’u Hans’ı. Toprağın altındaki Mehmedim ne der buna bakacaksın! Mehmedimin bu noktada kanı yerde kalırsa bunun hesabını veremezsiniz. Biz nasıl olur da polisimizin, mehmedimizin kanını yerde bırakırız! Onun için 16 Nisan’da ‘evet’.

Kandil’le, PKK’sı ile terör örgütleriyle el ele vermek suretiyle benim milletimin iradesine kalkıp ipotek koymak isteyenler 16 Nisan’da cevabını alacaktır.