Ana sayfa Logo Altı Erdoğan: Evet demek suç mu?

Erdoğan: Evet demek suç mu?

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’ı kapsayan seyahatini tamamlayarak yurda döndü. Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

30 ŞEHİRE GİDECEĞİM

Planlama noktasında arkadaşlar bir takvim hazırlamak için çalışıyorlar. Geçtiğimiz haftalarda Aksaray, Mersin ziyaretlerimiz olmuştu. Kahramanmaraş’ın ardından, Cumartesi Elazığ-Malatya, Pazar da Adıyaman-Gaziantep ziyaretlerimiz olacak. Ondan sonra da ziyaretlerimizi devam ettireceğiz. Kampanyayı Başbakanla koordineli götürüyoruz. 30 büyük şehrin tamamına gitmeyi hedefliyoruz. Hem Başbakan hem bizim ziyaretlerimizle, çift dikiş olsun istiyoruz. Yurtdışı seyahatlerimiz de olacak. Almanya, Belçika, Hollanda, belki İskandinav ülkelerinden bir tanesi

YENİ SİSTEME GEÇİŞ

Geçiş sürecini sağlıklı şekilde hazırlamamız lazım. Örneğin partili cumhurbaşkanına geçişin ön adımı o süreçte olabilir. Referandum hayırlısıyla ‘Evet’le neticelendikten sonra, bizim partiye kayıt olma imkanımız doğacaktır. Buna mani bir hal yok. Partiye üye olma süreci başlayabilir. Bu tabii 2019’a yönelik bir geçiş sürecidir. Bu tür bir adım atılma noktasında bunlar da gündeme girebilir. Ve tabii oradaki başlıkların kamuyla başlatılması noktasında bu süreç önem arz etmektedir. Süreci bu şekilde değerlendirerek 2019’a hazırlanmak, ülkemiz için çok daha hayırlı olacaktır.

HAYIR’CILARA BASKI İDDİASI

Böyle bir şey olamaz ki. Her akşam televizyonlarda anketörler bu noktada değerlendirmelerini yapıyorlar, tartışıyorlar. ‘Evet’çisi de yapıyor ‘hayır’cısı da yapıyor, yapacaktır. Evet’i savunanların varlığını, hayırcılara baskı gibi sunmak doğru olmaz. Ne düşündüğümüzü söyleyeceğiz. Gerek Başbakan, gerek Bahçeli, gerek şahsım, demokratik hakkımızı kullanarak meydanlarda, televizyonlarda konuşuyoruz. ‘Evet’ demeye milletimizi davet ediyoruz. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Baskı bahanesiyle bu hakkımızı engellemek yanlış olur. Hayıra baskı diye bir derdimiz yok. Ama hayır demekte hayır yoktur. Bunu söyleme hakkımız da var.

HAYIR DİYENE BAK

Kimlerin ‘Hayır’ dediğine bakmak durumundayız. ‘Hayır’ diyenlerin safında kimler var? Mesela dağ, ‘Hayır’ diyor. Onların desteğiyle parlamentoya girmiş olan HDP de ‘Hayır’ diyor. Bunların aksini iddia etmek mümkün mü? Değil. Şimdi mesela bunlar şu anda ‘Hayır’ diyorlar. Peki, CHP bunlarla beraber hareket etmiyor mu? Hareket ediyor. Dolayısıyla şimdi burada bunlarla beraber hareket ettiklerine göre ben burada şerre rızanın şer olduğuna, kötülük olduğuna inanıyorum. Benim için evet ve hayır demenin arasındaki fark bu kadar açık net ortadadır.