Ana sayfa Sürmanşet Erdoğan: Amerika’nın Hans’ıyla, George’uyla mı kendimi koruyacağım?

Erdoğan: Amerika’nın Hans’ıyla, George’uyla mı kendimi koruyacağım?

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Devlet Protokolü ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iftar sofrasında bir araya geldi. Washington ziyareti sırasında göstericileri darp ettikleri gerekçesiyle korumaları hakkında yakalama kararı çıkarılmasını eleştiren Erdoğan şöyle konuştu:

“Bakınız, Amerika’dayım, son ziyaretim ve PKK terör örgütü, FETÖ’cüler hep birlikte birleştiler, 40-50 metre mesafede şahsıma karşı orada gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi hiçbir şey yapmıyor, dokunmuyor. Acaba benzer bir şey Türkiye’de yapılmış olsa tavır ne olur, düşünebiliyor musunuz? Ve hiçbir şey yapmadıkları gibi, onlara karşı müdahalede bulunan oradaki bizim soydaşlarımız, vatandaşlarımızdan 2 tanesini içeri almışlar dün. Böyle şey olabilir mi? Ha bir diğer taraftan da benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur?

“Amerika’nın Hans’ıyla, George’uyla mı kendimi koruyacağım? ”

“Bu korumalar beni korumayacaksa, niçin bunları ben yanımda Amerika’ya götürüyorum? Amerika’nın Hans’ıyla, George’uyla mı kendimi koruyacağım? Ve Amerika’nın liderleri ülkeme geldiği zaman bırakın Türk şoförünü, Türk polisini bile arabaya oturtmazlar. Ama biz oralara gittiğimizde, ‘Hayır illa biz kendi koruma polisimizi buraya oturtacağız.’ diyor. ‘Benim polisim var, istemiyorum.’ ‘Yok, biz kimseye emanet edemeyiz’ diyor, bir de böyle caka satıyorlar. Tabii bunun çeşitli siyasi, hukuki mücadelesini vereceğiz, ayrı mesele. Ama bu tür gerçekleri özellikle anlatmak istiyorum. Dünyada kanun denince, hukuk denince neyi, nasıl anladıklarını çok iyi bilmemiz lazım. Ve isimlerimizi tarihe altın harflerle yazdırmak da, suya yazılan yazı misali kaybolup gitmek de bizim elimizdedir. Gelin ülkemizin bu yeni Kurtuluş Savaşını hep birlikte verelim. Her birimiz kendi cephemizde milletimize zaferlerin en büyüğünü, en büyüklerini armağan edelim.”