Ana sayfa Manşet ‘Erdoğan her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya, seçimi iptal edebilir’

‘Erdoğan her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya, seçimi iptal edebilir’

İktidar, bir baskın seçimle 24 Haziran’da Türkiye’yi sandığa götürme kararı alırken muhalefeti de hazırlıksız yakalama yolunda bir hamle yaptı.

PAYLAŞ

Ancak daha önceleri oyun kurucu olarak kuralları belirleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet cephesinden gelen üst üste hamlelerle sürpriz yaşadı.

Önce İYİ Parti’ye CHP’li 15 vekil transferi ardından Abdullah Gül’ün ortak adaylığının gündeme gelmesi AKP yerine muhalefetin gündem belirlediği bir süreci ortaya koydu.

Seçim anketlerinin ekserisi de ‘Cumhur İttifakı’nın yüzde 50’ye ulaşamadığını, seçimin ikinci tura kalacağını söylüyor.

Sözcü yazarı Can Ataklı, Ankara’dan bir kaynağının “Erdoğan her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bir anda seçimi iptal edebilir” sözlerini köşesine taşıdı.

Erdoğan’ın yorgun ve umutsuz bir görüntü çizdiğini söyleyen Ankaralı kaynak, ilk turda Erdoğan’ın yüzde 45 oy aldığı ama partisinin yüzde 40’ı bile bulamadığı bir tablo ihtimalini ortaya koyarken iktidarın bu durumda Meclis’e 200’ün biraz üzerinde milletvekili sokabileceğini söylüyor ve “Bu durumda Erdoğan başkan seçilse ne olur ki?” yorumunu yapıyor.

Erdoğan’ın tartışmaya yol açan “Bana oy verip partiye oy vermeyen münafıktır” sözlerinin de bu nedenden kaynaklandığını öne süren kulis, “Bak o söz bile Erdoğan’ın ne kadar yorgun ve moralsiz olduğunu gösteriyor, kendisine deli gibi bağlı olanları partiye de oy vermeye ikna edeceği yerde münafık gibi dinen çok tehlikeli bir hakarette bulunuyor. Bu, seçimin iptal edilebileceğini gösteriyor” diyor.

Ataklı’nın Ankaralı kaynağı, seçimin iptal edilmesine dayanak olarak İran krizi ve Suriye’deki durumun bahane edilerek seferberlik ilan edilebileceğini öne sürüyor.