Ana sayfa Gündem Erdoğan, ilham aldığı Müslüman Kardeşleri’de sattı! İdamla yargılanan Mısırlı ‘Darbeci Sisi’ye iade...

Erdoğan, ilham aldığı Müslüman Kardeşleri’de sattı! İdamla yargılanan Mısırlı ‘Darbeci Sisi’ye iade edildi

Müslüman Kardeşler'in iktidardan devrilmesinin ardından Mısır ile ilişkileri tamamen askıya alan ve bu gruba yönelik desteğini sürdüren Ankara'nın, İhvan üyesi Muhammed Abdulhafız Hüseyin'i Sisi yönetimine iade etmesi şaşkınlığa neden oldu.

PAYLAŞ

İdamla yargılanan Hüseyin’in, iadeden sonra öldürülme olasılığı yüksek.

İLKHA’daki habere göre, kısa bir süre önce İstanbul Atatürk Havalimanına gelen Hüseyin, idamla yargılandığı bilindiği halde bir başka uçağa bindirilerek kendisini idamla yargılayan Sisi yönetimine iade edildi.

Havalimanında gözaltına alınan Hüseyin’in Mısır’a gönderildikten sonra kendisinden haber alınamadığı belirtildi.

İhvan mensubu Muhammed Abdulhafiz Hüseyin, Somali’den 16 Ocak akşamı İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi. 17 Ocak günü sabah saatlerinde elektronik vize işlemlerini yaptığı esnada Mısır tarafından istenilen suçlular arasında olduğu tespit edildi.

İhvan mensubu olduğunu ve Mısır’da hakkında idam kararı olduğunu belirten Hüseyin, siyasi sığınma talebine bulundu ancak talebi kabul edilmedi.

Yapılan işlemlerin ardından Muhammed Abdulhafiz Hüseyin, 18 Ocak’ta Mısır’a gönderilerek cunta kuvvetlerine teslim edildi.

Mısır’ın cezaevinde bulunan devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin eski müsteşarı olan ve İstanbul’da ikamet eden Siyasi İlimler Profesörü Seyfeddin Abdulfettah, Türkiye hükümetinden bu gibi sorunlarla karşılaşılmaması için havalimanındaki güvenlik güçlerinin, siyasi ilticada bulunan ve hayati tehlikesi bulunanların durumlarının tam anlamıyla ortaya çıkarılana kadar mühlet vermesini istedi.

Prof. Abdulfettah, aynı şekilde bu tedbirlerle, haklarında suç işlediği yönünde iddia olanların, bu durumunun ispatlanması, kendilerine kefil olacaklar vasıtasıyla kefaletle serbest bırakılma hakkı tanınmasının insani ve hukuki olduğunu belirtti.

Abdulfettah, siyasi sığınma talep edenlerin ülkeye kabul edilmeseler dahi hayatlarını devam ettirebilecekleri güvenli bir ülkeye yönlendirilme hakkının sağlanmasını da talep etti.

Abdulfettah, bu gibi acı verici olayların tekrarlanmaması ve Türkiye’ye olan güvenin sarsılması adına yetkilileri önlem almaya çağırdı.