Ana sayfa Manşet Erdoğan istedi diye liseye geçiş sisteminde 6. kez değişikliğe gidiliyor

Erdoğan istedi diye liseye geçiş sisteminde 6. kez değişikliğe gidiliyor

PAYLAŞ

Erdoğan’ın talimatının ardından harekete geçen MEB’in “sınavsız” olmasını planladığı sisteme göre, öğrencilerin ilköğretimde geçirdiği 8 yılın başarı ortalaması ile bir performans notu elde etmesi öngörülüyor. Öğrencilerin izledikleri tiyatro oyunları, opera, bale gibi aktiviteler, çaldıkları enstrümanlar, katıldıkları spor aktiviteleri, devam ettikleri sanat ve spor kursları da belli bir katsayı hesabına göre öğrencilere ek puan getirecek. Öğrenciler çalışmaları ile puan toplamalarının ardından tercih sürecine hazırlanırken, liseler ise kendi puanlarını kendileri belirleyip ilan edecek. Okulların açılmasına iki gün kala, TEOG’un kaldırılacağı açıklaması eğitimde yeni kaosun önünü açarken, milyonlarca öğrenci ve veli için stres kaynağı oldu.

Sistemin ayrıntıları

Cumhuriyet’in haberine göre, MEB’in üzerinde çalıştığı sistemin ayrıntıları şöyle:

Buna göre TEOG’un her fırsatta merkezi bir sınav olmadığını, bir süreç olduğunu vurgulayan yetkililer yeni sistemde artık merkezi sınavlara yer vermeyecek. Öğrencinin ilköğretimde geçirdiği 8 yılın başarı ortalaması ile bir performans notu elde edilecek. Bu süreçte öğrencilerin başarısında okul öğretmenlerinin yaptığı sınav sonuçları esas olarak değerlendirilecek. Ayrıca öğrencilerin katıldıkları sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de performans notlarına katkı sağlayacak. 8 yıllık eğitimin sonunda ortaya çıkan puanlarla öğrenci, gitmek istediği liseye göre tercih yapacak. Liseler ise kendi puanlarını kendileri belirleyip ilan edecek.

Okula 2 gün kala

Erdoğan’ın açıklamalarının 2017- 2018 eğitim öğretim yılının başlangıcına 2 gün kala gelmesi ise binlerce ortaokul son sınıf öğrencisi ve velilerinde kafa karışıklığına yol açtı. Bakanlığın yeni formülünün bu yıla yetişmeyeceği değerlendirmelerini, MEB’in ortak sınav takvimini açıklamış olması da güçlendirdi. Takvime göre 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk döneminde öğrencilerin 29-30 Kasım tarihlerinde ilk sınava, ikinci dönem ise 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde de ikinci ortak sınava girmeleri öngörülüyor.