Ana sayfa Gündem ‘Erdoğan isterse istifa ederim’ diyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış görevinden ayrıldı

‘Erdoğan isterse istifa ederim’ diyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış görevinden ayrıldı

Ahmet Yaramış 'Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş, nedamet duyan kişilere sahip çıkmamız gerekiyor' demişti.

PAYLAŞ

Yaramış, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş, nedamet duyan kişilere sahip çıkmamız, onları bu toplum içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” demişti.

TTK’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “14 Temmuz 2020 tarihinde ’15 Temmuz’u Anlamak’ konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle kamuoyundan özür dileyen Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığından istifa etmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Yaramış daha sonra yaptığı açıklamada Ahmet Yaramış’ın “Çok üzgünüm. Cumhurbaşkanım isterse istifa ederim” ifadelerini kullanmıştı.

Yaramış açıklamasında, “Boşluk anımda yanlış bir cümle kurdum. Herkesten özür diliyorum. Herkesin beni anlamasını diliyorum. Kendilerini üzmüşsem o üzdüğüm insanlardan da özür diliyorum. Sosyal medyada bizim ne düşündüğümüze bakılmadan bir anda akıllarına geleni söylüyorlar. Tepkileri görünce çok üzüldüm” demişti.

Yaramış’ın açıklamalarına tepki gösteren 15 Temmuz yaralılarından Ufuk Yegin, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un “Sayın Fethullah Gülen” sözlerini anımsatmış ve “Şehit yakınları ve gaziler olarak rahatsızlık duyuyoruz. Asla müsamaha göstermeyeceğiz. 15 Temmuz gecesi FETÖ’ye karşı duruşumuz neyse bugün de odur” demişti.