Ana sayfa Manşet “Erdoğan Kremlin’deki kredisini kaybetti”

“Erdoğan Kremlin’deki kredisini kaybetti”

PAYLAŞ

Rusya’nın asker yığdığı PYD kontrolündeki Afrin’den açılan ateş sonucu bir Türk askerinin hayatını kaybetmesi üzerine Ankara’daki Rus maslahatgüzarını Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması ve görüşmede Moskova’daki Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD ilişkili) ofisinin kapatılmasının istenmesi Ankara-Moskova ilişkilerinde yeni bir krizin ilanı niteliğindeydi.

Rus Nezavisimaya gazetesi bu konuyla ilgili “hiçbir yabancı devletin Moskova’daki Demokratik Birlik Partisi ofisinin kapatılmasını isteme hakki yok” ifadelerini kullandı. Gazete haberinde Erdoğan’ın Kremlindeki kredisini kaybettiğini iddia ederek Moskova’nın gerek Suriye gerekse ikili ilişkiler konusunda Ankara’ya güvenmekte zorlandığını belirtti.

Gazetede yer alan Stanislav İvanov imzalı makalede, Türk askerinin hayatını kaybetmesini Erdoğan’ın Rusya’ya baskı yapmak ve Suriye’de ya da ikili ilişkilerde yeni kazanımlar elde etmek icin fırsat olarak değerlendirdiği; buna karşılık Rus hükumetinin Ankara’ya son zamanlarda çok müsamahalı davrandığı vurgulandı.

‘Fırat Kalkanı’ için “Şam’dan izinsiz Suriye’ye yapılan saldırı” ifadelerinin kullanıldığı haberde operasyonda teröristlerle mücadele eden Kürtlerin teröristlerden daha fazla zarara uğratıldığı ileri sürüldü.

Haberde, Rusya’nın Kürtlerle arasına mesafe koymaması nedeniyle Erdoğan’ın rahatsız olduğu, bu nedenle daha önce Brüksel, Berlin, Paris, Washington gibi başkentlerle yaptığı gibi Moskova’yı da tahrik etmek istediği iddia edildi.

“ANKARA KIRIM HAKKINDA KONUŞMAYI BIRAKMALI”

Nezavisimaya’da yer alan haberde Türkiye’nin Kırım konusundaki tutumuna da değinildi. Türk Dışişleri Bakanlığı’nın, ‘Kırım’ın Rus toprağı olarak tanınmadığına ilişkin’ açıklamasına atıfta bulunulan haberde, “Ankara Kırım hakkında konuşmayı bırakmalı” denildi.

“Erdoğan Astana’daki barış görüşmelerinin son turunu baltaladı…Diğer taraftan ekstra vergi getirerek ülkesinin pazarını Rus buğdayına kapattı” denilen haberde son olarak Ankara’nın güvenilir bir ortak olmadığının ortaya çıktığının altı çizildi.

Konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Bu sadece Suriye meselesinde değil, ikili ve çok taraflı ilişkiler gibi diğer konular için de geçerli. Türk liderinin Rus hükumetini tahrik etmede ne derece ileri gideceğini kestirmek güç. Bununla birlikte, her şey ‘kimsenin kendisiyle provokatif ve tehditkar bir dille konuşmasına izin vermeyen’ Moskova’nın tutumuna bakıyor. Kremlin’in Erdoğan’a olan güveni bu kez uzun süreli zarar görmüşe benziyor.”