Ana sayfa Politika Erdoğan, önce partiyi sonra kabineyi revize edecek

Erdoğan, önce partiyi sonra kabineyi revize edecek

PAYLAŞ

Erdoğan’ın MYK’yi belirlemeden önce ya da sonra kabinede de revizyona gideceği kaydediliyor. Kabine revizyonunun yarın yapılması ağırlıklı olarak dile getirilirken, Ramazan Bayramı sonrasına da bırakılabileceği konuşuluyor.

Kongreden önce bazı bakanların MYK’ye kaydırılabileceği, MYK’deki bazı isimlerin de kabineye alınacağı değerlendirmeleri yapılmıştı. Ancak yeni MKYK listesinde yer alan Başbakan Yardımcısı

Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yerini koruyacağı, bu nedenle kabineden genel merkeze bir kaydırmanın olmayacağı kaydediliyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, kabinede 7-8 bakanlık bir değişim olabileceği değerlendirmeleri yapılırken, Başbakan Yardımcıları Lütfi Elvan ve Veysi Kaynak’ın kabine dışında kalacağı dile getiriliyor. Kabine dışında kalması olası isimler arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, referandumda Denizli’deki oy kaybı nedeniyle Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de sayılıyor. Özhaseki’nin kabine dışında kalması durumunda Kayseri’yi temsilen Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın kabineye kaydırılabileceği kaydediliyor. Erdoğan’ın, Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ile anayasa değişikliği sürecinde AKP ile MHP arasında kurulan komisyonda çalışmalarını sürdüren Genel Sekreter Abdülhamit Gül ve Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı kabineye alabileceği belirtiliyor. MKYK’deki gençleştirmenin kabineye de yansıtılması durumunda Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un bakan yapılabileceği dile getiriliyor.