Ana sayfa Ekonomi Erdoğan ‘Paraya müdahale etmeye devam edeceğiz’ dedi döviz bir rekor daha kırdı

Erdoğan ‘Paraya müdahale etmeye devam edeceğiz’ dedi döviz bir rekor daha kırdı

PAYLAŞ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İngiltere ziyaretine devam ederken  Bloomberg televizyonuna mülakat verdi. Erdoğan’ın röportajının ayrıntıları ortaya çıkınca döviz adeta patladı ve güne yeni rekorla başladı.

“24 Haziran’dan sonra faizin şekli nasıl değişecek, siz para politikasına daha çok mu müdahil olacaksınız?” sorusuna “Evet” yanıtı veren Erdoğan, şu detayları da paylaştı

– Para konularında etkin bir başkan görüntüsü vermeye mecburuz.

– Yerli ve milli parayla alışveriş yaparak kur baskısından korunuyoruz. Milli parayla alışverişin faydalarını gördük.

– Merkez Bankası bağımsız diye yürütmenin başının sinyallerini bir kenara koymaz

Erdoğan’ın ekonomiye müdahale açıklamalarının ardından dövizda yukarı yönlü hareket başladı. Dolar ve Euro, güne yeni rekorlarla başladı.

Ekonomik göstergelerdeki olumsuz gelişmelerin etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan lira, dolar ve avro karşısında yeni tarihi düşük düzeylere geriledi. Erken işlemlerde dolar 4.3983 liraya, avro da 5.2481 liraya kadar tırmandı.

Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükselişi, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. Piyasaların gözü bugün, Hazine’nin çıkacağı iki ihaleye özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinde olacak.

Erken işlemlerde, dolar 4.39 – 4.40 lira ve avro da 5.23 – 5.24 lira aralığında yeni rekor düzeylere yakın hareket ederken, dün tahvil bono piyasasında yüzde 14’e yakın kapanın gösterge 10 yıllık tahvil ve yüzde 16.10’a yükselen iki yıllık tahvilde bugünkü gelişmeler de izlenecek.