Ana sayfa Logo Altı Erdoğan, referandum öncesi daha agresif bir kampanya istiyor

Erdoğan, referandum öncesi daha agresif bir kampanya istiyor

PAYLAŞ

AKP’de referandum sürecinde nasıl bir kampanya yürütüleceği ile ilgili çalışmalar sürerken, referandumdan çıkacak sonuca göre de erken seçim ve kabine değişikliğe ile ilgili kritik hesaplar yapılıyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “hayır oyu verenlerin terörist olduğu” imasında bulunduğu tartışma yaratan sözlerine karşın kutuplaşma yaratmayacak bir kampanya istediği, ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha negatif ve agresif bir kampanyadan yana olduğu belirtiliyor. Referandumda ‘evet’ çıkması durumunda bir erken seçimin gündeme gelmeyeceği, ancak kabinede revizyon olacağı beklentisi dile getiriliyor. Referandumdan sonra uyum yasalarının Meclis’ten çıkarılacak ‘yetki yasası’ ile KHK’ler yoluyla hızla çıkarılacağı, bu süreçte MHP ile ortak çalışılacağı kaydediliyor.

AKP kulislerinde, referandum sürecinde yürütülecek kampanya, referandumdan ‘evet’ ya da ‘hayır’ çıkmasına göre olası gelişmelere ilişkin şu değerlendirmeler yapılıyor:

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Hayır oyu veren teröristtir’ anlamına gelen sözleri tartışma yarattı. Ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da benzer açıklamalar yaptı. Yıldırım’ın bu sözlerine karşın daha yumuşak, kutuplaşma yaratmayacak bir kampanyadan yana olduğu, Erdoğan ve ekibinin ise negatif ve agresif bir kampanya istediği, partide de bu yönde bir eğilim oluştuğu kaydediliyor. Partide ise “hayırcılar terörist” söyleminden rahatsız olan vekiller kadar destekleyen vekiller de bulunuyor. Referandum sürecinde yapılacak anketlerden alınacak sonuçlara göre söylemin daha sertleştirilebileceği ya da yumuşatılabileceği belirtiliyor. Bazı parti yöneticileri, “Eğer sadece anayasa değişikliği ne getiriyor üzerine bir kampanya kurulursa parti tabanı bunu sorgular, ama eğer hayır çıkarsa neler olabileceğine yönelik bir kampanya olursa sorun çıkmaz” görüşünü dile getiriyor.