Ana sayfa Manşet Erdoğan, Moskova’dan istediğini alamadı

Erdoğan, Moskova’dan istediğini alamadı

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’taki Rusya ziyaretinin Türkiye açısından başarısız geçtiği öğrenildi. Erdoğan’ın ziyaretten elde etmeyi hedeflediği hiçbir diplomatik ve politik amaca ulaşamadığı, Esad’ın geleceği, Menbiç ve Suriye’deki kurulması planlanan güvenli bölge konusunda Putin’nden beklediğini alamadığı öne sürüldü. Bunun üzerine Türkiye’nin Suriye’de destek verdiği muhalif grupların Astana görüşmelerine gitmesine engel olduğu öne sürüldü. Durumu ‘şaşkınlıkla’ karşıladıklarını belirten Rusya’nın yorumuysa ‘olağanüstü karmaşık bir süreç. İş devam edecek’ oldu.

Erdoğan’ın Moskova ziyareti başarısız geçti

Erdoğan-Putin arasında gerçekleştirilen 2 saat 40 dakikalık görüşmenin ardından Türkiye açısında olumlu denebilecek tek gelişme Türk vatandaşlarına yönelik uygulanan iş vizesi kısıtlamanın kaldırılması yönünde alınan karar oldu. Putin, “Rusya’da inşaat sektöründe Türklerin çalışması için getirilen yasak, yakın zamanda kaldırılacak” açıklamasını yaptı.

Görüşme sonrası, Erdoğan’ın daha önce yapmayı planladıkları Rakka ve Menbiç opersayonlarıyla ilgili Putin’den olumlu sinyaller alamadığı görüldü. BBC Arabic’e konuşan uzmanlara göre ayrıca, Suriye’de kurulması muhtemel güvenli bölge konusunda da yapıcı bir gelişme yaşanmayan görüşmenin Türkiye açısından hayal kırıklığıyla sonuçlandığı ifade edildi.

Erdoğan-Putin görüşmesinden iki gün sonra Suriyeli muhalifler, Suriye’deki iç savaşa siyasi çözüm arayışı için gerçekleştirilen Astana görüşmelerinin üçüncü turuna katılmayacaklarını açıkladı. Yazılı açıklama yapan muhalif temsilciler gerekçe olarak Rejimin ateşkes ihlallerini gösterdi.

Erdoğan’ın tepkisi

Uzmanlara göre muhaliflerin Astana’ya katılmama kararının altında, Erdoğan’ın Rusya’dan eli boş dönmesi yatıyor. İddiaya göre, Rakka ve Menbiç operasyonlarının yanı sıra güvenli bölge konusunda da Putin’den istediği desteği alamayan Erdoğan’ın, tepki olarak muhalifleri Astana görüşmelerine göndermeme kararı aldığı belirtildi. Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, “Moskova’dan talep gelirse Rakka operasyonunu ABD ve Rusya ile yapabiliriz” demişti. Ancak Suriye’nin kuzeyinde yaşanan peş peşe gelişmeler Erdoğan’ın Rakka’ya düzenlemek istediği operayonu sekteye uğrattı. YPG, Özgür Suriye Ordusu’nun Menbic’e ilerlemesini engellemek için Rusya’nın da desteğiyle Suriye rejimiyle anlaştı. Böylece ÖSO destekli Türk ordusunun Rakka’ya giden yolu kapanmış oldu.

Lavrov: Karar Moskova için sürpriz

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, muhalif grupların Astana görüşmelerine katılmamış olmasının Moskova icin bir sürpriz olduğunu söyledi. Sergey Lavrov, silahlı muhaliflerin Astana görüşmelerinin yeni turuna neden katılmadığını anlamaya çalıştıklarını söyledi. Lavrov, bu konuda kendisinin Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla, Rusya Savunma Bakanlığı’nınsa doğrudan silahlı muhaliflerin komutanları ile görüştüğünü belirtti.

Lavrov, şu ifadeleri kulandı: “Silahlı muhaliflere ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Dün Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuştum. (Rusya) Savunma Bakanlığı yönetimi de kendi kanalları üzerinden Türkiye’deki muhatapları ve doğrudan silahlı muhaliflerin komutanları ile görüşüyor.”

Rus hükümetinin yaşananlara anlam veremediğini belirten Bakan Lavrov, “Rusya olarak bir yanlış anlama olduğuna inanmak için sebeplerimiz var” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a da Suriye’deki muhalif grupların Kazakistan’ın Başkenti Astana’da gerçekleştirilen toplantıya neden katılmadığı sorusuna, görüşmelerin ‘olağanüstü karmaşık’ şekilde devam ettiğini açıkladı.

Peskov, ‘Bu görüşmelerin daha başında, tüm sürecin olağanüstü karmaşık olacağını anlamıştık’ diye konuştu. Basına yaptığı bilgilendirme görüşmesinin hemen sonunda da ‘iş bitmedi, devam edecek’ diye konuştu.