Connect with us

Sürmanşet

Erdoğan, sadece Gökçek için değil, hâlâ direnen partililer için de talimat verdi

Published

on

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasını alan Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten de benzer tavrı bekliyor.

Başkent kulislerine yansıyan bilgiye göre Erdoğan, sadece Gökçek için değil, istifasını istediği ve hâlâ direnen başkanlar ve teşkilat yöneticileri için talimatını da verdi: Bu iş en geç Ekim sonu-Kasım başlarında bitecek.

O nedenledir ki, artık Ankara’da kimse “Gökçek direnir, kolay pes etmez, bir yolunu bulur, bu işten de sıyırır, kimse Gökçek’e dokunamaz” diyemiyor.

Erdoğan’ın bütün bu hamlelerinin altında 2019’da yapılacak seçimleri kazanma hedefi yatıyor.

Siyasi kaynaklar Erdoğan’ın, her zaman yaptığı gibi -üstelik bu kez kendi parti örgütlerinden gelebilecek tepkilere rağmen- ‘risk’ alarak ‘değişim düğmesine’ basmasının nedenleri ve bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmelere ilişkin şu değerlendirmeleri yapıyor…

Alarm 16 Nisan’da çaldı

16 Nisan başkanlık anayasası oylamasında kıl payı bir farkla Erdoğan’ın istediği gibi ‘evet’ sonucu çıksa da, oy oranlarına bakıldığında ‘bıçak sırtı’ sonucu da ortaya koydu.

Erdoğan için ‘hayat-memat meselesi’ kadar önemli olan 2019 seçimleri için büyükşehirlerin de ‘hayır’ cephesinde yer alması ‘alarm’ zillerinin işareti oldu.

1 Kasım seçimlerine göre yüzde 10’luk oy kaybının nedenlerini araştırmak için referandumdan hemen sonra bir çalışma yaptıran Erdoğan, gelen sonuçlardan, ‘yeni sistemin yeterince anlatılamamasının’ yanı sıra, örgütlerin de yeterince gayret göstermediği tespitiyle karşılaştı.

Önce anayasal olarak önünde engel olmadığı için AKP’ye üye oldu, hemen ardından da 21 Mayıs’ta yapılan Olağanüstü Kongre’de genel başkan seçilerek, doğrudan parti örgütlerine müdahale yetkisini ele aldı.

Metal yorgunluğu söylemi

Erdoğan’ın partiye katılması parti tabanında sinerji yaratsa da, gelen anketler ve parti yönetimince hazırlanan raporlarda, ‘teşkilatlarda ve belediyelerde gerekli karşılığı görmediği’ sonucuna varıldı.

İşte Erdoğan bu nedenle ilk kez yaz aylarında, parti örgütlerinde ‘metal yorgunluğu’ olduğundan yakındı ve yorgun arkadaşlarını değiştireceğini açıkladı.

Ancak bu durumun kimi teşkilatlarda tepkilere de neden olduğu ifade edildi.

Kimi yorumcuların tahmininin aksine, Erdoğan ‘değişim’ kararlılığından geri adım atmadı. Kabinede dar kapsamlı revizyonun ardından 22 il başkanı istifa ettirildi.

Teşkilatlarda sessiz sedasız yürüyen görevden alma/istifalar, sıra İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük metropol kenti ve başkent Ankara’ya geldiğinde, ülke gündeminin baş sıralarına oturdu.

Anketler sonrası düğmeye basıldı

AKP’nin hedeflerini belirlerken, halkın nabzını tutmak için, kamuoyu anketlerine son derece önem verdiği biliniyor. Belediye başkanları ile ilgili ‘istifa seçimini’ yaparken de bunun rastgele olmadığına dikkat ediliyor.

Damadı ‘Cemaat operasyonları’ kapsamında sanığı olarak tutuklu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bu nedenle topun ağzında olduğu konuşuluyordu.

Ancak Erdoğan’ın değişim kararında, 16 Nisan seçimlerinde, bu ilin oyunun da tıpkı Ankara gibi parti oyunun çok altında çıkmasının etkili olduğu ifade ediliyor.

‘Kararsızlar’ endişesi

15 yıldır iktidarı omuzlayan AKP’de bir başka endişe nedeni ise parti oylarındaki olası düşüş ve en önemlisi kararsız seçmen kitlesindeki yükseliş.

Partide konuşulan anketlere göre kararsızların oranı yüzde 30’lar civarında.

Bu sonuç, partinin kurulduğu 2002’deki sürece benzetiliyor ve seçmenin mevcut partilere ‘mesafeli’ olduğu ve yeni bir arayışa yönelebileceği yorumu yapılıyor.

Meral Akşener’in kurma hazırlığı yaptığı yeni partinin, seçmen için yeni seçenek olma olasılığı da endişeyi artırıyor.
İttifak alanı daraldı

‘Risk alarak kazanma’ stratejisi izleyen Erdoğan, kendi hedefine ulaşmak için çok farklı kesimlerle ‘ittifak’ yapmasıyla tanınıyor.

İktidarın ilk yıllarında Fethullah Gülen Cemaati ile ittifak yapan AKP, daha sonra çözüm süreci ile Kürt siyasi hareketi ile belli düzeyde ilişki kurdu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yeni ittifakı, parlamentodaki 3. muhalefet partisi MHP ile kurdu. (BBC)

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar