Ana sayfa Editörden Erdoğan seviyeyi düşürmekte kararlı: İttifak adayları için ‘eşek’ benzetmesi

Erdoğan seviyeyi düşürmekte kararlı: İttifak adayları için ‘eşek’ benzetmesi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kayseri’de halka hitap etti. Erdoğan konuşmasında diğer cumhurbaşkanı adaylarını ima ederek, Ziya Paşa’dan alıntı* yaptı: Eşek zer-dûz palan vursan yine eşektir, yani ‘Altın semer vursan da eşek yine eşektir’.”

PAYLAŞ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kayseri’de AKP İl Kadın Kolları Kongresi’ne katıldı.

‘EŞEK ÖLÜR KALIR SEMERİ, İNSAN ÖLÜR KALIR ESERİ’
Erdoğan şunları söyledi: “Şimdi birileri çıkmış, diyorlar ya, ‘cumhurbaşkanı adayı ekonomiyi iyi bilecek. Cumhurbaşkanı adayı yatırımlarıyla tanınmış olacak’. Nerede o cumhurbaşkanı? O aday nerede? Nerede o aday? Canım kardeşlerim. Ziya Paşa güzel söylemiş: ‘Eşek zer-dûz palan vursan yine eşektir.’

Bir başka sözünde de şunu söylemiş: Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Biz eserlerimizle milletin karşısındayız. Bilmiyorum ana muhalefetin adayı neyle milletin karşısında?”

ERDOĞAN: BU MÜNAFIKLAR ÇETESİNİ 24 HAZİRAN’DA GÖMECEĞİZ
Erdoğan, partili cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği seçimi için ayrı ayrı oy kullanılacağına dikkat çeki.

Erdoğan, “Birileri bir fitne fesat kaynatıyor. Bu ne biliyor musunuz? ‘Oyumu cumhurbaşkanına vereceğim ama parlamentoda AK Parti’ye vermeyeceğim.’ Böyle bir şey olabilir mi? Bu oyunu da bozmaya var mıyız? Bu oyun, bu tezgah… Kimlerin olduğunu anlıyorsunuz. İnşallah bu münafıklar çetesini 24 Haziran’da hep birlikte yere gömeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KREDİ NOTUNU İNDİREN S&P’YE YÜKLENDİ: HADDİNİ BİL!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs’ta Türkiye’nin kredi notunu düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’a (S&P) tepki gösterdi.

Erdoğan, S&P için, “Haddini bil, haddini. Türkiye nerede, siz nerede? Zaten biz bunları dehledik. Artık onlara üyeliğimiz felan da yok ama rahat durmuyorlar, Türkiye’ye not veriyorlar. Haddini bil!” sözlerini sarfetti.

Ziya Paşa

(*) 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin en önemli devlet adamlarından biri olan ve çok sayıda eser kaleme alan Ziya Paşa’nın (1829-1880) dokuzuncu Terkib-i Bend’indeki ‘eşek’ beyiti şöyle:

“Bed-asla necâbet mi verir hiç üniforma?

Zer-dûz pâlân ursan eşek yine eşekdir.

Açıklaması:

‘Özü kötü olan insanlara hiç giydiği üniforma [makam, yetki] soyluluk verir mi?

Altından yapılmış semer vursan eşek yine eşektir.”