Ana sayfa Sürmanşet Erdoğan: Siviller, Afrin için askere çağrılacak

Erdoğan: Siviller, Afrin için askere çağrılacak

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahmamanmaraş’ta katıldığı AKP İl Kongresi’nde daha önce askerlik yapmış olanların da Afrin harekatı için askere çağrılabileceğini söyledi. Erdoğan, “Eğitimli kadrolarımızı Afrin’e gönderiyoruz, sefer görev emri olanlar hazır olsun” dedi. Bu sözlerin adından binlerce insan e-devlet’den durumunun sefer görev emrine uygun olup olmadığını öğrenmeye çalıştı. Yaşanan yoğunluk nedeniyle e-devlet sitesi çöktü.

AKP Genel BaşkanıTayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş 6. Olağan İl Kongresi’nde konuştu. Erdoğan şunları söyledi: “5 yıldır o kadar çok saldırı oldu ki milletimizin sabrı kalmadı, bıçak kemiğe dayandı. Bizi binlerce yıllık komşularından ayrılmaz bir parçamız olan coğrafyalardan koparmak istiyorlar bir terör koridoruyla. Bize yaptıkları saldırılar sakalımızı kesmeye benzer, biz onların kollarını kırarız haberleri yok. Kesilen sakal daha gür çıkar, giden kol geri gelmez.”

‘REİS BİZİ AFRİN’E GÖTÜR’

Erdoğan’ın konuşması sık sık “Reis bizi Afrin’e götür” sloganlarıyla kesildi. Bunun üzerine Erdoğan, “Böyle bir karar aldığımız anda hemen haberi veririz, önce şahsım sonra da milletim hep birlikte cepheye yürürüz” dedi ve şöyle ekledi: “Şimdi eğitimli kadrolarımızı gönderiyoruz. Sefer görev emri olanlar bir defa öncelikle hazır olsunlar. Şu an ihtiyaç yok. Karar verildiği anda yola revan oluruz. Geride sadece yaralanmış müttefiklik ilişkileri, kimsenin itibar etmediği sözler kalacaktır.”

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Sefer görev emri, zorunlu askerlik yapan erkeklerin, sonradan bir savaş veya seferberlik durumunda askere çağırılması anlamına geliyor.

Sefer görev emirleri e-devlet’ten şifre ile giriş yapıldıktan sonra sorgulanabiliyor. Erdoğan’ın açıklamasından sonra e-devlet sitesi çöktü. Yürürlükteki kanunlara göre 41 yaşına kadar olanlar askere çağrılabiliyor. Sefer görev emri olanların seferberlik durumunda orada yazan askeri birliğe teslim olması gerekiyor. Çağrıya uymayanlar ise yakalanıp birliklere teslim ediliyor.

MUHTARLAR ÇAĞRIYA UYMAYANLARI TAKİPTEN SORUMLU

Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü’nde “Muhtarlar, çağrıya uymayanların durumlarını yakından izlemekle görevlidirler. Muhtarlık bölgesinde bulundukları halde çağrıya uymadığı anlaşılanlar, kolluk kuvvetlerine bildirilir” ifadeleri yer alıyor.

Çağrılan kişinin çalıştığı şirket seferberlik ve savaş planlamasında görev verilen özel kurum ve kuruluşlardan biriyse ve o kişinin yaptığı iş kritik öneme sahipse, çağrı iki aylığına ertelenebiliyor. Fakat iki ay sonra kişinin teslim olması gerekiyor. Diğer işyerlerinde çalışanların ise böyle bir imkanı bulunmuyor.

ÇİFTE VATANDAŞLAR ÇAĞRILMIYOR

Yurt dışında yaşayıp sefer görev emri alanlar, konsolosluklara oturma izni ibraz ederek emre uymama hakkına sahip. Çifte vatandaşlara ise sefer görev emri verilmiyor.