Ana sayfa Genel Türkiye-ABD-Rusya üçgeninde ‘Telefon diplomasisi’

Türkiye-ABD-Rusya üçgeninde ‘Telefon diplomasisi’

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’la gerçekleştirdiği görüşmenin sona erdiğini açıklamıştı. Ünal, ayrıca Erdoğan’ın gün içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de görüşeceğini belirtmişti. Yapılan açıklamaya göre, Putin görüşmesi de gerekleşti.

Beyaz Saray: Katar krizi görüşüldü

Beyaz Saray’dan Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama yapldı. Beyaz saray, İki lider Katar krizininin çözümünü görüştü” açıklamasında bulundu.

Washington Hattı’nın aktardığına göre, yapılan açıklamada “Trump ve Erdoğan, bütün ülkelerin terörist finansını durdurma ve aşırılıkla mücadelesini kesinleştirirken, Katar ile Körfez ve Arap komşularının anlaşmazlığını çözüme kavuşturulmasının gerekliliği dahil, birçok konuyu görüştü” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca “Trump, tüm müttefik ve ortakların terörle ve her türlü aşırlıkla mücadelede çabalarının artırmasının önemine vurgu yaptı” bilgisi yer aldı.


Kremlin: Suriye konusu ele alındı

Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili olarak Kremlin’den açıklama yapıldı. Kremlin, İki lider Suriye konusunu ele aldı” açıklamasında bulundu.