Connect with us

Dünya

Erdoğan ve Trump G-20 zirvesinde en üst koruma seviyesi olan ‘GS1’ ile korunacak

Published

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanısıra, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de aralarında bulunduğu birinci dereceden korunacak liderler için emniyet birimleri alarma geçmiş durumda.

Başbakan Angela Merkel’in ev sahipliğini yaptığı zirve boyunca liderlerin güvenliğini sağlamak ve çıkabilecek olayları önlemek için 4 bini anti-terör ekiplerinden olmak üzere 20 bine yakın polis görev yapacak. Ayrıca Almanların ünlü terörle mücadele ve özel operasyon birimi GSG-9 da hazır bir şekilde bekletilecek. Avusturya’dan da özel anti-terör timi Cobra ve Fransız jandarma ekipleri de zirvenin yapılacağı mıntıkada adeta kuş bile uçurtmayacak. Almanya’nın kuzeyindeki sanayi ve liman kenti Hamburg’da, G-20 Zirvesi’nin yapılacağı fuar alanı ile liderlerin kaldıkları oteller, ayrıca 10 bine yakın delegasyon üyesi ve basın merkezinin bulunduğu toplam 38 kilometre karelik alanda gösteri yasağı konuldu. Gösterilere katılacak olası şiddet yanlılarının ülkeye girişini engellemek için Schengen uygulaması da 11 Temmuz’a kadar askıya alındı.

Erdoğan ve Trump en üst derecede korunacak

Amerikanın Sesi’nden Cem Dalaman’ın haberine göre, zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Donald Trump özel önlemlerle ve en üst koruma seviyesi olan ‘GS1’ ile korunacak. GS1 seviyesindeki koruma sadece Erdoğan ve Trump için geçerli olacak. Zirveye katılacak diğer liderlere bu koruma seviyesi uygulanmayacak. Havadan olası bir terör saldırısına da önlem alan güvenlik birimleri, aynı zamanda limanda dalgıçlarla mayın araması yapacak, ayrıca donanmadan bir gemi de hazır halde bekletilecek. Alınan tüm önlemlere rağmen Alman istihbaratı ve Federal Kriminal Dairesi Hamburg’daki zirve boyunca hem terör saldırısı, hem de sabotaj tehlikesine dikkat çekiyor. Oluşan tedirginlik ve gergin atmosfer nedeniyle onbinlerce Hamburglunun kenti terk ettiği, çok sayıda işyerinin ve mağazanın bugünden itibaren Pazartesi gününe kadar kapalı kalacağı haber veriliyor.

PKK’ya destek gösterilerine müdahale edilecek

Zirve boyunca bazıları geçtiğimiz günlerde başlayan kapitalizm karşıtı onlarca protesto gösterisinin düzenlemesi bekleniyor. Alman medyası, göstericiler arasında yer alan anarşist, aşırı solcu ve Kürt grupların şiddete başvurabileceğini bildiriyor. Başbakan Angela Merkel, planlanan protesto gösterileri konusunda bir açıklama yaptı ve Almanya’nın demokratik bir devlet olduğunu, isteyenin kanunlar kapsamında görüşünü dile getirebileceğini, ancak şiddete kesinlikle izin verilmeyeceğini ve olay çıkması halinde polisin anında müdahele edeceğini açıkladı. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de, protestolara yurt içi ve dışından yaklaşık 8 binin üzerinde ‘şiddet yanlısı’nın katılmasını beklediklerini ve bu grupların ‘zirveye zarar vermek isteğinde’ olduklarını belirterek, endişeli olduklarını ifade etti. Bakan Maiziere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikalarına karşı protesto eylemleri düzenlenmesine izin verildiğini, ancak “terör örgütü PKK’ya destek verecek eylemler yapılması durumunda yetkililerin müdahale edeceğini” de söyledi. Güvenlik birimleri, Hamburg’daki protesto gösterileri sırasında PKK yanlısı gruplarla Erdoğan taraftarları arasında olay çıkma tehlikesinden de tedirgin. İç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, Almanya’da PKK taraftarlarıyla milliyetçi Türkler arasındaki çatışmaların tırmanabileceğini, her iki tarafta da “yüksek vurma gücü olan bir potansiyel” bulunduğunu öne sürmüştü. Maassen “Türkiye’deki farklı cepheler arasındaki fay hatları Almanya’ya da yansıyor” diye konuşmuştu.

Yapılan tahminlere göre, G-20 Zirvesi için 400 milyon Euro harcanacak. Alınan abartılı önlemler nedeniyle zirvenin planlanandan daha pahalı olacağına kesin gözüyle bakılıyor ve buluşmanın Hamburg gibi, Almanya’nın en büyük ikinci büyük kentinin tam ortasında düzenlenmesi de eleştiriliyor. Hamburglu iş çevreleri alınan önlemler, protesto gösterileri ve çıkabilecek olaylar nedeniyle kentin imajının olumsuz yönde etkileneceği görüşünde.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar