Ana sayfa Sürmanşet Erdoğan: Yenilenmek mecburiyetindeyiz, kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar

Erdoğan: Yenilenmek mecburiyetindeyiz, kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Afyonkarahisar’daki kampında konuştu. Erdoğan, “yenilenme şahsi tercihim değil” dedi. Erdoğan, ‘tek millet demek milliyetçilikse evet milliyetçiyiz, tek bayrak demek milliyetçilikse evet milliyetçiyiz, tek devlet demek milliyetçilikse evet milliyetçiyiz, tek vatan demek milliyetçilikse evet milliyetçiyiz’ diyerek bu nedenle kendilerini eleştiren köşe yazarları olduğunu söyledi. Erdoğan, “bu bizim Rabia’mız” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bir süredir teşkilatlarımızda yenilenme olduğunu söyledim söylüyorum. Belediyelerde benzer hazırlıklar atmanın hazırlıkları içindeyiz. Bu benim şahsi tercihim değildir. Bu yenilenme sürecini kendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Eğer biz bunu kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar. Ona fırsat vermeden kendimiz çözmemiz gerek.

7 Haziran’da net mesaj verdi

Milletimiz bize en barizi 7 Haziran olmak üzere bu yönde çok net mesajlar verdi. Ziyaret ettiğim tüm illerde yaptığımız temaslarda bu gerçekliği tüm çıplaklığıyla görüyoruz. Altını çiziyorum milletle zıtlaşma olmaz hele hele milletle kavga hiç olmaz. Biz hayatımızı milletimizin bize olan desteğine borçluyuz. O gece milletimizin o desteği olmamış olsaydı biz bugün yoktuk. Menderes idam edildiği zaman arkadaşlarıyla sokaklara kimse dökülmedi sadece izlediler. Biz bu ülkede aynı yanlışlara düşemeyiz.

Yenilenme demek asla kadroları tamamen tasfiye etmek demek değildir. Daha büyük hedeflerdir. Bu kavramlar bizim için 15 yıllık tecrübelerimizden aldığımız güçle geleceğe hazırlanma iradesini ortaya koymak demektir. Bunun için belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlenmesi veya başka görevlerde olması gerekiyorsa elbette karşılıklı mutabakatla gereğini yapacağız kimsenin alınmaması gerekir. AK Parti’yi ve Türkiye’yi böyle bir çıkmazın içine sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur.

İdlib’de hareket var, sürecek

Suriye konusunda attığımız adımları biliyorsunuz. Bugün İdlib’de ciddi bir harekat var, devamı gelecek. Suriye sınırı boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına izin vermeyeceğiz.