Ana sayfa Sürmanşet Erdoğan’dan Adalet Yürüyüşü açıklaması: Yolculukta millete çile çektirdi

Erdoğan’dan Adalet Yürüyüşü açıklaması: Yolculukta millete çile çektirdi

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G-20 zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu’nun dün Maltepe Mitingi’yle sonlandırdığı Adalet Yürüyüşü hakkında konuşan Erdoğan “Bunların adaletle alakalı olduklarını düşünmüyorum” yorumunu yaptı.

Bu mu adalet?

“Benim belediye başkanı iken hapse atılmam Ecevit’in başbakanlığı döneminde gerçekleşti. O zaman DSP Genel Başkanı olsa da neticede CHP’nin her şeyiyle sahiplendiği biridir Ecevit. Merve Kavakçı’yı hatırlatmıştım size. Başörtüsünden dolayı, ‘Bu kadını atın buradan dışarı’ diye haykıran kimdi o vakit? Ecevit! Adalet falan dinlemediler. Elinden vatandaşlığını bile aldılar. Şimdi bunlar mı adalet arıyor?! Partisinde genel başkanlığa aday olmak isteyeni hazmedemeyip hemen disiplin kuruluna sevk ediyor! Bu mu adalet?! CHP grup toplantısında eleştirel sesler kesiliyor, tekme tokat dışarı atılıyor. Bunları yapan tutmuş adaletten bahsediyor! Yolculukta millete çektirdiği çileyi konuşmuyorum bile…”

Büyükada’da toplantı halindeyken polis baskınıyla gözaltına alınan insan hakları savunucularıyla ilgili soruya ise G-20’deki net ifadelerinin aksine daha temkinli cevaplar verdi. “Şu anda polis tutanaklarındaki bilgiler var sadece. Henüz erişemediğimiz, bilgimizin olmadığı konular da vardır tabii ki. Bir gözaltı söz konusu. Gözaltına alınan 9 kişiyle alakalı polis tutanaklarından yargı ne gibi bir sonuca ulaşır, ne tür bir karar alır onu bilemiyorum” dedi.

Büyükada gözaltıları

“Tabii o gruptan daha önce alınmış Taner Kılıç diye biri daha var ki onun durumu daha farklı: Onda Bylock çıktığı için FETÖ ile iltisaktan söz ediliyor. Büyükada’daki gözaltılarlarla ilgili temennim o ki bu süratle bu iş biter. Yargının kararını beklemek lazım.

Tabii bazı hadiselerde Batı’daki durum, hemen derlenip toparlanmaları da manidar. Bakın bu Deniz (Yücel) denilen şahsı, Hamburg’daki basın toplantımızda da yine sordular. Şansölyle aynı şekilde, Norveç soruyor, takip ediyorlar yani. Hepsi belli merkezden hareket edercesine takip ediyorlar.. ‘Biz o dönemde, Erdoğan’ın kişisel düşüncelerinden dolayı mahkum edilmemesi yönünde açıklamalar yapmıştık’ demelerine bakmayın. Adamlar o dönemde biz onlara gittiğimizde bizi doğru düzgün kabul bile etmediler. Kaldı ki açıklama yaptınız da ne oldu? İçeri girdim, hapis yattım…”