Ana sayfa Logo Altı Erdoğan: Reza Zarrab benim babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşımdır

Erdoğan: Reza Zarrab benim babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşımdır

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’yi 13 yıl sonra yeniden siyasi denetim sürecine almasına yönelik kararını “tamamen siyasi” olarak değerlendirdi ve “Kararı tanımıyoruz” dedi. ABD’de yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’la ilgili de konuşan Erdoğan, “Reza Zarrab benim babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşımdır” diyerek Zarrab’a sahip çıktı.

Zarrab açıklaması

Erdoğan konuşmasında, “Reza Zarrab benim babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşımdır. Dolayısıyla devletlerin, yöneticilerin herhalde bir görevi de kendi vatandaşlarının hukukunu korumaktır. Eğer varsa bir suçu bunlar bizim Adalet Bakanlığı’mıza da bildirilir. Ve gereği yapılır. Ama yoksa durup dururken, hemen bazı şeyler uydurulmak suretiyle insanlar alınırsa o zaman tabii ki kendi vatandaşına sahip çıkmayan bir ülke konumuna düşersiniz. Diğer Hakan bey ise bizim adeta devlet bankamız konumunda olan bir bankanın genel müdür muavinidir. Şu ana kadar ABD’ye 7 kez giriş çıkmıştır. Herhangi bir şey yokken, son anda böyle bir şeyin genel müdür muavinimize uygulanmış olması burada bazı art niyetli bazı girişimlerin olduğunu göstermekterdir. Belki burada da biz tabii FETÖ ile ilgili bağlantıların olduğunu görüyoruz. Bizim yaptığımız tespitler bu istikamettedir” dedi.

Sincar operasyonu

Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “ABD ya da koalisyon onay vermediğini” açıkladığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Sincar operasyonu için ABD, Rusya ve Kuzey Irak’ın bilgilendirildiğini söyledi ve “Operasyonda 5-6 peşmergenin öldüğü bilgisi geldi; bu bizim için arzu edilmeyen bir konuydu; bildirime rağmen bunun olması bizi üzdü” ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, TSK’nın Kuzey Irak ve Suriye’nin kuzeyine yapılan hava harekâtlarına tepki göstermiş ve “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyi ve Kuzey Irak’ta ne ABD’yle ne de IŞİD karşıtı koalisyonla uygun bir koordinasyon oluşturmadan saldırılar düzenlemesinden çok endişeliyiz. Endişemizi Türk hükümetine ilettik” demişti.

Reuters’a konuşan Erdoğan ayrıca şu konulara değindi:

-16 Nisan’daki referanduma ilgili “Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) sonuçları değerlendirme yetkisi yok” dedi.
-“Mühürsüz oy ve pusulaların da geçerli sayılması” kararı sonrası tartışma yaratan Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) resmi referandum sonucunu açıkladıktan sonra AKP’nin başına geçeceğini söyledi.
-Olası bir erken seçimin de Türkiye gündeminde olmadığını belirtti.
-Avrupa Birliği (AB) ile yaşanan gerilim için bir referandum yapılabileceğine yönelik sinyal verdi. “Biz AB’ye ne kadar bağlıysak onlar da bize o kadar bağlı” diyen Erdoğan, “Avrupa Birliği 3-5 sene daha bu işi sallarsa, bize tek bir seçenek kalıyor; millete gitmek” dedi.