Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan’dan Almanya’ya tepki: Almanya kendine çeki düzen vermeli, biz çadır devleti değiliz

Erdoğan’dan Almanya’ya tepki: Almanya kendine çeki düzen vermeli, biz çadır devleti değiliz

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı’nda İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi kredi anlaşması imza töreninde konuştu.

Alman Ekonomi Bakanı’nın, tamamen dolaylı mesajlarla Türkiye’ye yatırım yapan şirketleri ürkütmeyi amaçlayan beyanlarını kınadığını söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

“Ben MİT’i, İçişleri Bakanı’mı aradım ve kendilerine sordum. ‘Şu ana kadar Alman şirketleriyle ilgili başlattığınız soruşturma araştırma var mı’ Ve dün arkadaşlarımdan aldığım cevap şudur ‘Hiçbir alman şirketiyle ilgili başlatmış olduğumuz soruşturma araştırma yoktur, hepsi yalandır.’ Buradan Alman dostlarıma, tüm dünyaya şunu hatırlatmak istiyorum. Türkiye’yi karalamaya gücünüz yetmez. Bu tür şeylerle bizi korkutmaya gücünüz hiç yetmez. Onların garantisi, güvencesi bizi. Biz kazan-kazan esasına göre çalıştık.

Türkiye’deki teröristleri Almanya’da saklayan hükümet önce bunun hesabını vermelidir. Almanya’da niçin saklanıyor? Onlara verilen maddi destekleri neyle izah edecekler? Elimizde tüm video kasetlerle, ekranlarda sürekli yayınlanan ve AB’nin yasak koymuş olduğu terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’yı kendi caddelerinde alman polisinin koruması altında gösteri yapmasına müsaade eden Almanya bunu neyle izah edecek? Onun için Almanya kendine çeki düzen vermelidir. Bizi de asla ürkütemez. Kendi yargıları ne kadar bağımsızsa, bizim yargımız onlardan daha bağımsızdır. Biz bir çadır devleti değiliz, biz bir kabile devleti de değiliz.

Hasbelkader yakaladıkları zenginlikle tehdit etmeye kalkıyorlar. Türkiye’nin kara liste iddiasını ortaya atanları bunu ispata davet ediyorum. Diğer yandan yine Almanya’nın Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan seyahat uyarısının, son derece yersiz ve kasıtlı bulduğumu belirtmek isterim. Ülkeler dedikodularla yönetilemez. İşte G-20 zirvesinde, Abe ile görüştüğünüzde sorun. Adım atarken adım başında polis vardı. Ama biz Antalya’da bir G-20 zirvesinde yaptık, her yönüyle dört dörtlük olduğunu ifade ettiler. Hala konuşuluyor, muhteşem bir G20. Türkiye’ye kimse bu kara lekeleri çalamaz. Ama yargımızı da yönlendirmeye güçleri yetmez. Türkiye konusunda bu tür beyanlarda bulunan herkesi ilkelere saygı göstermeye davet ediyorum.”