Connect with us

Sürmanşet

Erdoğan’dan gurbetçilere: Düğün, nişan, sünnet gibi özel törenleri ülkemizde yapın

Published

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ‘Komşunu al gel’ kampanyasıyla Türkiye’de tatil yapmaya çağırarak, “Vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını ülkemize davet etmelerini istiyorum. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak ‘Komşunu al gel’ kampanyasını başlatıyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan düğün, nişan, sünnet gibi özel törenlerini ülkemizde yapmalarını bekliyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki buluşmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Sektör temsilcilerine hitap eden Erdoğan, Türkiye’de son 14 yılda turist sayısının, 12-13 milyondan 40 milyona çıktığını söyledi.

“YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR BİZE MAHSUS DEĞİL”

Son dönemde turizmde yaşanan sıkıntılara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son yıllarda yaşadığımız sıkıntılar hem bize mahsus değildir hem de bizden kaynaklanmamaktadır. Küresel ekonomik krizin süren etkileri, bölgemizde yaşanan güvenlik krizleri ve insani dramlar, siyasi söylem ve politik kırılmalar bütün dünya ile birlikte bizi de tehdit ediyor ve etkiliyor. Türkiye olarak bu sıkıntılı süreçten kurtulmanın yolunun, içe kapanmaktan ve küçülmekten değil, tam tersine krizi fırsata çevirecek şekilde yeni bir atılım dönemine girmekten geçtiğine inanıyorum. İhracatta, turizmde, büyümede, istihdamda ve diğer bütün alanlarda bu anlayışla yeni ve güçlü politikalara yöneliyoruz” diye konuştu.

“TURİST SAYISINI 8 MİLYON ARTIRARAK İŞE BAŞLAMA NİYETİNDEYİZ”

Yerli ve yabancı turistleri Türkiye’de tatil yapmaya, Türkiye’yi gezip, tanımaya davet eden Erdoğan, “İlk etapta turist sayısını 8 milyon artırarak, işe başlamak niyetindeyiz. Bunda kararlıyız ve bu adımı hep birlikte atmamız lazım. Bunun için de bakanlığımız bizzat benim himayemde, sektörle iş birliği içinde, bir kampanya başlatıyor. Buradan turizmcilere ve ister yerli ister yabancı olsun, tüm turistlere seslenmek istiyorum. Türkiye; en güzel denizlerin, en güzel dağların, en güzel ırmakların, en güzel toprakların, en güzel ağaçların, en güzel yemeklerin, en sıcak ve en içten gülümsemelerin, yeryüzünde yaşanacak en güzel zamanların ülkesidir. Türkiye; tarihi, coğrafyası ve insanıyla özel bir ülkedir. Bunu öyle başka ülkelerde kolay kolay göremezsiniz. Dünyanın en büyük açıkhava müzesidir. Sizleri tüm bu güzellikleri ülkemizde yaşamaya davet ediyoruz” dedi.

‘KOMŞUNU AL GEL’ KAMPANYASI

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ‘Komşunu al gel’ kampanyasıyla Türkiye’de tatil yapmaya çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk vatandaşlarından düğün ve nişan gibi özel törenlerini de Türkiye’de yapmalarını isteyerek, şunları söyledi: “Vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını, tüm arkadaşlarını da ülkemize davet etmelerini istiyorum. Bu sebeple yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak ‘Komşunu al gel’ kampanyasını başlatıyoruz. Ülkemizi keşfetmek için yola çıkan, yanında komşusunu, eşini, dostunu da getiren vatandaşlarımızdan benim bir ricam daha var. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan ‘Düğün, vatanda olur’ anlayışıyla düğün, nişan, sünnet gibi özel törenlerini yani cemiyetlerini ülkemizde yapmalarını bekliyorum. Bugün yurt dışında bizim vatandaşlarımız tarafından yılda 50 binden fazla düğün yapılıyor. Bu rakam çok ciddi. Bu yıldan başlayarak, birkaç yıl boyunca bu düğünleri mümkün olduğu kadar ülkemizde yapmalıyız. Almanya’da, Hollanda’da, Avusturya’da yaşayan kardeşlerime sesleniyorum. Bu hassasiyeti gösterin. Gelin; bütün düğün, dernek neyse burada yapın”

TÜRKİYE’DEKİ YABANCILARA ÇAĞRI: İŞİN DE BURADA TATİLİN DE

Türkiye’de yaşayan yabancılara da seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bir başka önemli çağrımız, ülkemizde çalışan yabancılaradır. Onlara da işin de burada, tatilin de burada diyorum. Kimi felaket tellallarının aksine ülkemizde iş yapan ve ikamet eden yabancılar, gerçek Türkiye’yi görme, tanıma ve yaşama imkanına sahiptir. Bakanlığımız sektörle iş birliği yaparak, ülkemizdeki 50 bin yabancı sermayeli şirkette çalışanlar için yeni ve çok cazip imkanlar sunuyor. Yabancı sermayeli şirketlerde çalışanları sadece kendilerini değil, yurt dışındaki merkezlerinde çalışanlarını da bu imkandan faydalanarak, tatillerinin en azından bir haftasını ülkemizde geçirmeye davet ediyoruz. Böylece turizmde yeni bir atılım dönemi başlatıyoruz”

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar