Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan’dan Mehmet Görmez açıklaması: Başka bir görev arzusu var

Erdoğan’dan Mehmet Görmez açıklaması: Başka bir görev arzusu var

PAYLAŞ

Körfez ziyaretleri sonrası sonrası açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in görevden alındığı’ yönündeki iddialara cevap verdi. Bir basın mensubunun, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yeni dönemde bir kan değişimi olacak mı? Yoksa Sayın Görmez halen görevinin başında mıdır?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda henüz böyle atılmış bir adım söz konusu değil. Fakat geleceğe yönelik Sayın Başkanın bu noktada farklı bir görevle devam etme şeklinde bir arzusu, bir talebi söz konusu. Bu da tabii Sayın Başbakanla görüşmek değerlendirmek suretiyle verilecek bir karardır. Ama henüz Sayın Başkan görevinin başındadır, ne görevden almak, ne istifa; böyle bir şey söz konusu değildir” şeklinde cevap verdi.

ABD’nin S-400 tepkisi

Rusya ile S-400 hava savunma sistemi ile ilgili anlaşmanın ‘imzaya çok yakın olunduğuna’ ilişkin haberlerin ve ABD Genelkurmay Başkanının “Türkler henüz almadı; ama alırlarsa bu endişe verici olur” açıklamasının hatırlatılarak görüşmelerdeki son aşamanın ve anlaşmanın ne zaman imzalanacağının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye endişe verici olsun?” dedi ve “Her ülke kendi güvenliği için belli tedbirleri almak durumundadır ve bu güvenlik tedbirlerini nereden sağlarsa oraya yönelik de adımlarını atacaktır” vurgusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz birçok kez tabii Amerika’yla da bu görüşmelerimizi yaptık, ne yazık ki bunları temin edemediğimiz için ister istemez biz S-400’ler üzerinde bir planlama yaptık ve bununla ilgili de ilgili birimlerimiz görüşmelerini karşılıklı olarak yaptılar, yapıyorlar ve adımı da atacağız. Bunun endişe verici hiçbir yanı yok. Yani farklı silahlar kullanıldığı zaman endişe vermiyor, S-400 kullanıldığı zaman endişe veriyor, bu nasıl bir şeydir? Yani Patriot kullanıldığı zaman endişe vermiyor mu, bu kullanınca endişe veriyor? Bu tamamen karşılıklı olarak, hele hele ortak üretim noktasında Türkiye olarak biz kiminle ortak üretime girebilirsek burayı da tercih ederiz, bu da bizim için çok önemli. Çünkü Türkiye artık geleceğine yönelik güvenlik noktasındaki bütün simülasyonlarını buna göre yapıyor ve yol haritamızı da buna göre belirliyoruz.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, verdiği cevabın devamında, “Zaten görüşmeler büyük ölçüde bitti” diye ekledi.