Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan’dan Diyanet çıkışı: Başkanlığımızın çok eksiği vardı, defalarca uyardık ama geç kalmıştır

Erdoğan’dan Diyanet çıkışı: Başkanlığımızın çok eksiği vardı, defalarca uyardık ama geç kalmıştır

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Doğu ve Güneydoğu Öğrencileri Yaz Etkinliği kapanış programında konuşan Erdoğan, çeşitli platformlarda yeni nesil konusunda ümitsizliklerin dillendirildiğini gördüğünü, kendisinin ise aksine yeni nesilden ümitli olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın çözümü: “Benim de Kürt arkadaşım var”

Erdoğan’ın konuşmasının ilk hedefi HDP idi. “7 Haziran seçimlerinde biraz başarı gördüler, hemen ardından sokaklara çağırdılar ve 53 kişinin ölümüne neden oldular. Hani siz Kürtlerin temcilsiydiniz? Nasıl iş bu?” diyen Erdoğan, geleneksel “Benim de Kürt kardeşim var” diline sarıldı, Kürt sorununu İslamcılığa bağladı:

Şu anda bizim hükümetimizde, partimizde Kürt kardeşlerim var. Az önce size hitap eden Bekir Bozdağ Bey Kürttür. Aynı şekilde Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek Bey Kürttür. Benim genel başkan yardımcım Mehdi Eker Bey Kürttür. Bizim böyle bir derdimiz yok. Üstünlük Kürtlük ile Türklük ile değil, kim Allah’a daha yakın ise o üstündür.

“Başkanımızın çok eksiği vardı, defalarca uyardık ama geç kaldı”

Örgütün amacının bölgedeki çocukları okullardan ve camilerden koparmak olduğunu ileri süren Erdoğan “İmam hatibe tahammül edemediler. Farklı bir nesil gelir endişesi taşıdılar. Sırf bunun için eğitim sistemi alt üst edildi. Diğer liselerin mezunlarına sözüm yok. Kaliteyi oralarda da arayacağız.

FETÖ işte bu zaafı kullanarak memleketimizin başına bela oldu. Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu konuda çok eksiği var. Defalarca bu ikazı yaptık. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki çalışmalarda çok ama çok geç kalmıştır” diye konuştu.

Malatya’da konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış törenine katılmak üzere Malatya’ya gitti. Erdoğan, Malatya Erhaç Havaalanı’nda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından karşılandı.

Darbe sanıklarının giyecekleri tek tip kıyafetlere ilişkin konuşan Erdoğan, “Şimdi bunlara tek tip elbiseyi getiriyoruz. Fakat bu tek tip elbise renk olarak badem var ya badem… Badem içinin koyusu bir renk olacak. İki tip olacak. Bir tulum olacak bir de ceket pantolon olacak. Bunların bir kısmı darbeciler tulum giyecek. Diğerleri de diyelim teröristler ceket pantolon giyecek. Artık istedikleri gibi giyinip gelmek yok” diye konuştu.