Ana sayfa Gündem Erdoğan’dan yeni partiye yönelik karşı hamle

Erdoğan’dan yeni partiye yönelik karşı hamle

Ali Babacan AKP’den istifa ederek yeni parti hazırlıklarıyla ilgili mesajlar verirken, Erdoğan’ın partiden kopmaları engellemek için teşkilat turuna çıkacağı öğrenildi.

PAYLAŞ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partide kalması için ikna edemediği Ali Babacan, istifa ederek yeni parti hazırlıklarını resmen ilan etti. Sonbaharda partiyi kurması beklenen Babacan’ın bundan sonraki adımının, olabildiğince geniş bir kesime hitap edebilmek için etkili ve güvenilir isimleri etrafında toplamak olacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Babacan’a adam kaptırmamak için gelecek aydan itibaren il gezilerine çıkacak.

Bir süredir yeni bir oluşum içinde olan, son görüşmesinde partinin kurucu üyeliğinden istifa etmek istediğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ileten Babacan, dün istifa dilekçesini AKP Genel Merkezi’ne göndererek partiden istifa etti. Bu adımla yeni parti hazırlıklarını resmen ilan eden Babacan’ın kamuoyuna yaptığı açıklamada, yeni partinin ilke ve programının ne olacağına ilişkin ipuçları da yer aldı.

İstifa açıklamasıyla parti çalışmalarını resmen ilan eden Babacan’ın, bundan sonraki adımının, partinin geniş bir tabana yayılması, tüm toplum kesimlerinin desteğinin alınması için “güvenilir ve etkili” isimleri safına çekme çalışmalarını hızlandırmak olacağı konuşuluyor.

ERDOĞAN’DAN KARŞI HAMLE

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre siyaset kulislerinde, Babacan ekibinin kuracağı partiye AKP başta olmak üzere pek çok partiden katılımlar olacağı, hatta TBMM’de grup kuracak sayıya ulaşabilecekleri değerlendirmeleri yapılırken; Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek ay il gezilerine çıkma kararı aldığı öğrenildi.

Erdoğan’ın bu gezilerinin 31 Mart’ta AKP’nin kazandığı illere “teşekkür” ziyareti olduğu açıklaması yapılsa da zamanlamasına dikkat çekiliyor.

‘YENİ PARTİYE GEÇİŞLERİ ENGELEMEYE ÇALIŞACAK’

Erdoğan’ın ağustos ayında başlayacağı gezilerle tabanda baskı yaratarak yeni partiye kayışları önlemeye çalışmayı hedeflediği kaydediliyor. AKP hem ilkbahar hem de sonbaharda olağan olarak milletvekilleriyle kamp yapıyor. Bu yılki sonbahar kampının eylül ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Erdoğan’ın il gezilerinden sonra da milletvekilleriyle yapacağı kampın ana gündem maddelerinden birini de yeni parti hazırlıklarının oluşturacağı dile getiriliyor. Erdoğan’ın bu çalışmalarla, yeni sistemle birlikte parti içinden yükselen “Erdoğan partiden koptu, partiye ağırlık veremiyor” eleştirilerine karşı mesaj vermeyi hedeflediği kaydediliyor. Erdoğan, Babacan ve Davutoğlu için “İçi boş çuval gibi devrilecekler” diyerek başarısız olacaklarını dile getirse de, parti yöneticileri milletvekillerinden bir kayış olmayacağını savunsa da birçok partili Babacan’ın kuracağı partinin hafife alınmaması gerektiğini dile getiriyor.