Ana sayfa Editörden Erdoğan’ın başdanışmanı: ABD Kürtleri silahlandırıyor, Rusya da buna alet oluyor

Erdoğan’ın başdanışmanı: ABD Kürtleri silahlandırıyor, Rusya da buna alet oluyor

PAYLAŞ

Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik Yeni Birlik’teki yazısında, Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen ABD’nin YPG güçlerini silahlandırdığını, Rusya’nın da buna alet olduğunu söyledi.

Çevik’in yazısı şöyle:

Sonunda PYD Eş Başkanı Salih Müslim baklayı ağzından çıkardı ve Rakka’yı da “Kürt topraklarına” katmayı istediğini açıkladı… Müslim, IŞİD’in elinden alındıktan sonra Rakka’nın akıbetinin Rakkalıların elinde olacağını iddia etti. Ancak kentin tek taraflı olarak ilan ettikleri federal bölgeye katılacağını düşündüğünü söyledi. Müslim, Rakka’nın bir “dost elinde” olması gerektiğini, aksi takdirde bu bölgenin “Tüm Suriye’ye, özellikle Kuzey Suriye’deki federal sisteme ve öz yönetim bölgelerine tehdit” teşkil edebileceğini söyledi.

Yani PYD kendisini “dost” olarak görüyor ve Rakka muhalif Arapların elinde olursa kendi kuracakları devlete tehdit olur diye düşünüyor… Demek ki artık PYD katil Şam rejimi ile çalışıyor ve bunu saklamak bile istemiyor.

İşte ABD ya böyle bir oyuna alet ediliyor ya da ABD kendisi bu oyunu tezgâhlıyor ve önce bir Federe Kürt bölgesi sonrada burnumuzun dibinde kuzey Suriye’de bir Kürt devleti kurmayı planlıyor.

Halbuki Rakkalıların Kürtleri istemediği onlara düşman olduklarını ABD dahil herkes gayet iyi biliyor…

Bütün bu oyunları bozacak tek güç ise Türkiye. Fırat Kalkanı operasyonu ile Türkiye hem ABD’nin hem de PYD’nin oyunlarını bozdu. Al Bab’ın Türk askerleri ve Özgür Suriye Ordusu birlikleri tarafından alınması, Suriye muhalif güçlerinin kuvvetlenmesi ABD ve PYD’nin istemediği olaylardı, ama oldu. Türkiye Menbic ilçesine dayandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan salı gecesi TV’de canlı yayında Menbic’e doğru ilerliyoruz dedi. Yani bu açıklama Rusların Al Bab’la Menbic arasına tampon bölgesi oluşturmasına, ABD askerlerinin ise YPG militanlarını korumak için ilçeye gelip bayrak çekmesine rağmen yapılıyor…

ABD bütün itirazlarımıza rağmen bu terörist Kürtleri yani PKK yandaşlarını silahlandırdı. Onlara eğitim ve lojistik destek verdi. Onları şımarttı ve Ruslar da bunlara alet oldu…

Bütün bu yapılanlar tamamen Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafazasına değil, tam aksine ülkenin parçalanıp kuzeyde bir mini Kürt devleti ortaya çıkarılmasına yönelik.

Herhalde bunlar Dışişleri Bakanımız Mevlut Çavuşoğlu yarın Moskova’ya yapacağı ziyarette ve ertesi günü ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Ankara’ya yapacağı ziyarette enine boyuna konuşulacaktır. İnşallah daha sonra birileri bu konularda Türk kamuoyunu tatmin edecek açıklamalar yaparlar…