Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan’ın Başdanışmanı Çevik: ABD yardım etmese de Rakka operasyonunun üstesinden geliriz

Erdoğan’ın Başdanışmanı Çevik: ABD yardım etmese de Rakka operasyonunun üstesinden geliriz

PAYLAŞ

RT’nin SophieCo programında konuşan Çevik, Türkiye’nin Rakka’nın kurtarılması konusunda yardımlara itiraz etmediğini söyledi. Amerika’nın yardımım bir askeri müdahaleye dönüşmeyeceğini düşündüğünü söyleyen Çevik, “Bu Amerika için gerekli değil. Ancak eğer askeri anlamda bize yardım ederlerse biz böyle bir yardımı bekleriz. Ama eğer etmezlerse de biz kendimiz üstesinden geliriz” dedi.

Çevik Rusya için ise, “Rusya bizim dostumuz. Yürütülen operasyonda Rusya ve Türkiye yakın işbirliği yapıyor. Bizim Rusya’yla ya da Suriye’yle bir problemimiz yok. Putin sayesinde operasyonlar düzgünce devam ediyor.

Öte yandan Türkiye’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la işbirliğini planlamadığını söyleyen Çevik, “Türkiye yüzleşmeye ya da Esad’ı zorla görevinden almaya gitmiyor. Türkiye-Rusya-İran’ın ortak görüşmeler gerçekleştirmesinin sebebi de budur. Ben Esad’a karşı bir kuvvet kullanımının gündemde olduğunu düşünmüyorum.” açıklamasını yaptı.

Çevik Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine ilişkin ise şöyle konuştu: “Türkiye Suriye üzerinde bir kontrol uygulamak istemiyor. Türkiye sadece IŞİD’le mücadele edip onu safdışı etmek istiyor. Biz Suriye’de kalmak istemiyoruz. Biz IŞİD’i yenince, eğer bölgenin yeterince güvenli olduğunu ve IŞİD’in geri dönmeyeceğini anlarsak Türkiye Suriye’de kalmayacak.”