Ana sayfa Logo Altı Başdanışman’dan AB’ye üyelik yorumu: Kapının önündeki dilenci gibi davranıyorlar

Başdanışman’dan AB’ye üyelik yorumu: Kapının önündeki dilenci gibi davranıyorlar

PAYLAŞ

BBC’de yayımlanan Newsnight programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, referandum ve Türkiye’nin AB’ye üyelik süreçlerine değindi. AB’ye üyelik sürecinin Türkiye’yi yorup yormadığı konusundaki soruya Çevik, “Kapının önündeki dilenci gibi davranıyorlar” cevabını verdi.

BBC’den Evan Devis’in sorularını yanıtlayan Çevik’in verdiği mesajlar şöyle:

BBC Newsnight sunucusu Evan Davis: Eğer Erdoğan, yeni başkanlık döneminde, önümüzdeki iki seçimde de liderliği alırsa, 25 yıllık bir yönetme süreci olacak. Bu durum sizi mutlu eder mi? İyi bir liderlik, iyi bir devlet yönetimi, Türkiye için iyi bir yol olarak mı algılarsınız?

Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik: Eğer, insanlar buna oy verirse, onlar bunu desteklerse neden olmasın?

Evan Davis: Peki orada anayasal bir dönem limiti var, çoğu başkanlık sisteminde dönem limiti olur. Limit olur çünkü her zaman görürsünüz, 20 yıllık bir güç süreci olanların sonu kötüye doğru evrilir. Siz de dönem limitini kabul ediyorsunuz. Limit, Erdoğan güce zaten 15 yıldır sahip olduktan sonra başlıyor.(Gülüyor) Bu, Erdoğan’a bir şans veriyor ve bir yüzyılın çeyreğinde yönetimde olmasının yerini sağlamlaştırıyor. Veya bu iyi bir fikir midir?

İlnur Çevik: Pekala, bu Türkiyeli insanların vereceği bir karardır. Belki de insanlar ondan son iki senedir bıkıp usanmıştır. Kim bilebilir? Hiçbir şey kesin değil. Şöyle düşünelim, eğer Erdoğan kötü bir yönetim ortaya koymuşsa, eğer insanlar onun yönetiminden memnun değilse, parlamento, kolayca erken seçime gidebilir. Eğer insanlar Erdoğan’ın performansından memnun değilse yeniden ona oy vermeyeceklerdir.

Evan Davis: Parlamentonun ülkeyi seçime götürmesi güç, çünkü seçim için parlamento oylarının 3’te 2’sinin desteği gerekiyor. (Gülüyor)

İlnur Çevik: Bu zor değil, eğer insanlar başkana oy verirse, hükümetiyle birlikte ülkeyi yöneten yöneticiye de oy vermiş olacaklar.

Evan Davis: AB’ye üyelik sürecinde tamamlamaya çalıştığınız süreç sizi yoruyor veya rahatsız ediyor mu?

İlnur Çevik: Emin değiliz, çünkü Avrupa Birliği’nin nereye gittiğinden emin değiliz. Biz AB’ye girmeye çalışıyoruz. Fakat sizler bizi dışarı atmaya çalışıyorsunuz. Biz baskı yapıyoruz ama son 54 yıldır onlar bizi kabul etmiyor. Kapının önündeki dilenci gibi davranıyorlar. İnsanlar bu nedenden dolayı çok çok mutsuz. İngiltere’nin AB’den ayrılmasını, Brexit sürecini de takip ediyoruz. Şunu düşünüyoruz, ‘Gerçekten AB’ye girmek için harcanan çabaya değer mi? Referandumdan sonra göreceğiz, başkan, bunu AB liderleriyle oturup konuşacak, neler oldu şimdiye kadar gerçekten soracağız.