Ana sayfa Gündem Erdoğan’ın bürokrasi ‘yap-boz’u başlıyor

Erdoğan’ın bürokrasi ‘yap-boz’u başlıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kamu bürokrasisinde kadro ve pozisyonları yeniden düzenlemeye hazırlandığı iddia edildi.

PAYLAŞ

Kamudaki kilit kurumlarda atama yapma, görevden alma yetkisi bulunan Erdoğan‘ın, önümüzdeki süreçte bu yetkisini kullanarak bürokrasiyi tepeden tırnağa yenileceği yönündeki haberler medyanın gündemini meşgul etmeye başladı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, Erdoğan, kadro ve pozisyon cetvellerinin yeniden düzenlenerek oluşturulacak taslaklarını istedi ve taslaklar 9 Ocak’a kadar Erdoğan’a gönderilecek.

Yetkisini kullanarak, Erdoğan yeni atamalar yapabilecek, boş kadroları kapatabilecek ve kadroların derecelerini değiştirebilecek.

Habere göre, kararname ile tanımlanan altı aylık uyum sürecinin tamamlanmasına yakın Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü harekete geçti. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen talimatta, “kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyon cetvellerinin 9 Ocak 2019 tarihine kadar düzenlenerek Cumhurbaşkanı onayına sunulması gerekmektedir” denildi.

Söz konusu kararname ile bürokratik kadroları belirleme gücünü eline alan Cumhurbaşkanlığı, söz konusu kadrolara yapılacak atamaları ise bir sonraki kararname ile yetkisine almıştı. Bu kararname ile Diyanet İşleri Başkanı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, Devlet Denetleme Kurulu Başkan ve üyeleri, Savunma Sanayii Başkanı, Bakan Yardımcıları, TRT Genel Müdürü,  Merkez Bankası Başkanı, Sayıştay Başsavcısı, valiler, büyükelçiler, TMSF Başkan ve üyeleri, YÖK üyeleri gibi çok sayıda kurum ve kuruluşta atama yetkisi tek imzalı Cumhurbaşkanlığı Kararı’na bırakılmıştı.