Ana sayfa Gündem Erdoğan’ın eski danışmanı tehdit etti: Hiçbir ‘FETÖ’cü güvende değil

Erdoğan’ın eski danışmanı tehdit etti: Hiçbir ‘FETÖ’cü güvende değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eski danışmanı ve iktidar yanlısı Yeni Şafak Gazetesi yazarı Aydın Ünal, Kosova'da altı Türk'ün MİT tarafından kaçırılmasıyla ilgili yazısında, "Hiçbir FETÖ'cü güvende değil" iddiasında bulundu.

PAYLAŞ

Kosova’daki kaçırma olayını ‘başarılı bir operasyon’ olarak tanımlayan Ünal, altı kişinin uçakla Türkiye’ye getirildiğini ve yargı önüne çıkarıldığını iddia etti. Gülen grubu üyelerinin ABD, Arnavutluk, Kosova ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde etkin olduklarını savunan Ünal, Türkiye-Kosova ilişkilerinin mahiyetini ise şöyle tanımladı:

 

“Türkiye ile Kosova arasındaki ilişki öyle sıradan bir ilişki değil. Aradaki ilişki, tarih, kültür ve Kosova’daki Türklerden de ibaret değil. Türkiye, tıpkı Bosna-Hersek gibi, halkı Müslüman olan Kosova’ya da bir “ağabey” hassasiyetiyle sahip çıktı, Sırp saldırısına karşı Kosova’ya her türlü yardımı yaptı. Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri Türkiye oldu. Bağımsızlık sonrası Kosova’nın yeniden inşasında Türkiye aktif görev üstlendi ve Kosova’ya en fazla uluslararası yardımı Türkiye verdi. Türk yatırımcılar şu anda Kosova’da büyük işler yapıyorlar. Kosova, ithalatının büyük kısmını Türkiye’den gerçekleştiriyor. Uluslararası arenada Kosova’nın en samimi dostu ve destekçisi de kuşkusuz Türkiye.”

 

Sözkonusu bağa rağmen, Kosova’nın Gülencilerin ‘üssü’ konumuna geldiğini öne süren Ünal, güçlü bağlara rağmen bu tablonun ortaya çıkmasında Kosova’nın ABD ile ilişkilerinin etkili olduğunu iddia etti.

 

ABD’nin 1999’da Kosova’nın bağımsızlığını destekleyerek ülkenini işgal edilmesini engellediğini aktaran Ünal, ABD’nin Kosova’da Avrupa’daki en büyük askeri üssünü kurduğunu yazdı.

 

ABD’nin bu etkisi nedeniyle Kosova’nın Gülenciler için uygun bir yer haline geldiğini savunan Ünal, iddialarını bir adım daha ileri taşıyarak, “FETÖ, Kosovada’da ABD tarafından, ABD Büyükelçileri tarafından korunuyor ve kollanıyor” diye yazdı.

 

Benzer bir sorunun Afganistan’la yaşandığını iddia eden Ünal yazısını şöyle südürdü:

 

“Türkiye Afganistan ilişkilerinin boyutunu hatırlatmaya bile gerek yok. Afganistan’ın dünyadaki en yakın, en samimi dostu, hatta kardeşi Türkiye. Afganistan’a hem maddi, hem manevi en büyük yardımı yapan, en büyük destekleri sağlayan ülke de Türkiye. Buna rağmen, FETÖ okulları Afganistan’da hala kapatılmış değil. Afganistanlı bir siyasetçi, Türkiye’nin taleplerine rağmen FETÖ okullarının kapatılamıyor olmasını bana fısıltıyla “ABD baskı yapıyor” diyerek açıklamıştı.

 

ABD, Afrin’de, Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD terör örgütünü açıktan desteklerken, aynı zamanda etkili olduğu ülkelerde de FETÖ’yü destekliyor, FETÖ’nün faaliyetlerini serbestçe yapabilmesi için gerekli girişimlerde bulunuyor.”