Ana sayfa Manşet ‘Erdoğan’ın iktidarı artık kendi elinde değil’

‘Erdoğan’ın iktidarı artık kendi elinde değil’

PAYLAŞ

Tutuklu yargılandığı davada ‘örgüt kurma ve yönetme’, ‘örgüt propagandası’ ve ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla suçlanan Demirtaş hakkında 142 yıla varan hapis cezası isteniyor.

DEMİRTAŞ’TAN GÜVEN’İN AÇLIK GREVİ EYLEMİNE DESTEK

Duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katılan Demirtaş dün yaptığı savunmada, açlık grevindeki Leyla Güven’in durumuna dikkat çekerek, “Parlamentonun sessizliği kabul edilemez. Parlamentodan bir heyet derhal cezaevine gönderilmeli” demişti.

‘AKP-MHP-CHP EL ELE VERDİ…’

Dokunulmazlıklarının kaldırıldığı döneme değinen Demirtaş, “Bir linç ortamında, AKP-MHP ve bir grup CHP’li ele ele verip bizi politikleşmiş yargının önüne atmak için acele etti” ifadelerini kullanmıştı. Anadilde eğitim talebi nedeniyle hakkında fezleke hazırlanmasına ve bu nedenle yargılanmasına tepki gösteren Demirtaş, “Beni hapiste tutan yargı, 1 buçuk milyon ödülle aranan IŞİD’li Ayşenur İnci’yi, adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Mahkeme üst düzey IŞİD’liyi 1 gün bile tutuklamayı hak ihlali olarak görmüş” demişti.

Demirtaş, bugün de Edirne Cezaevi’nden SEGBİS yoluyla bağlanarak savunma yapıyor:

‘BEN TAM OLARAK NE YAPMIŞIM, NEDEN FEZLEKEDE YAZMIYOR?’

“Hukuk ile ahlak doğru orantılıdır. Hukuka saygınız varsa ahlaklısınızdır, ahlaklıysanız hukuka saygınız vardır. Madem benim yasa dışı gösteri yaptığımı iddia edeceksiniz, ben tam olarak ne yapmışım? Neden bunu fezlekeye tam olarak yazmıyorsunuz? Neden ne yaptığımı delilleriyle birlikte, ekleriyle göndermiyorsunuz?

‘ERDOĞAN’IN SEÇİM KAZANMASI USTA SİYASETÇİ OLMASINDAN DEĞİL’

Erdoğan da siyasi basiretsizliği, öngörüsüzlüğü; siyasetten, tarihten, coğrafyadan anlamayan bir siyasetçi olması nedeniyle halen hatalı politikalar uygulamaya devam ediyor. Seçim kazanıyor olması Erdoğan’ın usta bir siyasetçi olduğunu değil, sadece usta bir demagog olduğunu gösteriyor. Ne dostunu tanıyor ne düşmanını. Bizi düşman olarak kodlamaya devam ediyor. Erdoğan’ın dostu kim? Putin. Dostu kim? Trump. Müjdat Gezen düşman. Metin Akpınar düşman. Peki yurttaş kim? Bu fezleke, bu zihniyetindir. Yapmaya çalıştığımız şey demokratik siyasetti. Savcılar da çıkıyor, hakkımızda fezleke düzenliyordu.

‘ŞUNU KEŞFETTİLER; ERDOĞAN’I ÖVERSEN İSTEDİĞİNİ YAPTIRABİLİRSİN’

Ruslar, İranlılar, Amerikalar; pışpışlayarak, zaman zaman tehdit ederek, zaman zaman gaz vererek her istediklerini yaptırıyorlar. Türkiye içinde ve Suriye’de bütün politikalarını bir bir hayata geçiriyorlar. Erdoğan da başarılı olduğunu zannediyor. Hayır. Şunu keşfettiler; özellikle Ruslar. Erdoğan’a övgü düzersen ona istediğini yaptırabilirsin. Basit bir formül. Keşfettiler. Biz eleştirince de düşman oluyoruz. Övülecek bir tarafın yok ki. Övenler de seni kandırıyor.

‘ÖNCE KENDİ ÜLKENDEKİ İNSANLARLA BARIŞMAYI ÖĞREN’

Bak biz anlatmışız. Anlattığımız her şey fezlekeye dönüşmüş. ‘Yanlış yapıyorsun’ demişiz. Kendi ülkendeki insanlarla el ele ver. Önce kendi ülkendeki insanlarla barışmayı öğren. Biz Erdoğan’a yağ çekmiyoruz diye düşman olarak görülüyoruz. Onu en sert şekilde eleştirenlerden biriyim. Bu, Erdoğan’a özel bir kastım olduğundan değil. Çok büyük hatalar yaptığını görüyorum, uyarıyorum. Her uyarım örgüt propagandası, Cumhurbaşkanına hakaret…

‘ERDOĞAN ARTIK İTTİFAK YAPMADAN İKTİDARDA KALAMIYOR’

Erdoğan da zannediyor ki, bunu yapan yargı kendisini koruyor. Hayır, korumuyor. Aksine, bu şekilde zayıflatılıyor. Bakın, Erdoğan’ın iktidarı kendi elinde değil artık. İttifak kurmadan iktidarda kalamıyor.

‘BİZ KİMSEYE KREDİ DAĞITMIYORUZ, BARIŞI SAVUNUYORUZ’

Biz gerçekleri söylediğimiz için cezaevlerine doldurulduk. Kayıp mı ettik, kaybetmedik. Çünkü arkamızda halk gücü var. Rantsız, çıkarsız, hesapsız. Biz kimseye kredi dağıtmıyoruz. Bizimle birlikte olanların payına düşen şey hapishanedir, gazdır, coptur ama on milyonlarca insan bizi terk etmiyor. Çünkü biz barışı savunduk.

‘KELLEMİZ DE GİTSE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Boyun eğmeyeceğiz. Güçlüdür, yargı emrindedir, basın emrindedir, bürokrasi emrindedir, güvenlik güçleri emrindedir diye hak bildiğimiz yoldan şaşmayacağız. Kellemiz de gitse şaşmayacağız. İnanıyoruz, bu ülke düze çıkacak. Demokrasi kurumsallaşacak.

‘TALEPLERİMİN ARKASINDAYIM’

Elimdeki imkan bu. Bu benim direnişimdir. Partim Meclis’te direniyor, halkımız sandıkta. Bizim direniş yolumuz budur. Beni tutukladınız diye bunları söylemekten vazgeçmiyorum. Taleplerimin arkasındayım.