Ana sayfa Manşet Erdoğan’ın korumaları tarafından dövülen protestoculardan 100 milyon dolarlık dava

Erdoğan’ın korumaları tarafından dövülen protestoculardan 100 milyon dolarlık dava

Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında, korumalar ve AKP taraftarları tarafından dövülen 20 kadar protestocu, Türkiy'ye ve şiddete karışan dört kişiye toplam 100 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

PAYLAŞ

Muhaliflere şiddet olayına karışan 15 koruma ve dört kişi hakkında, “nefret suçuyla artırılmış şiddet suçu işlemeye teşebbüs”ten dava açılmış ve haklarında yakalama kararı çıkarılmış, ardından da bu kişiler ABD’de arananlar listesine alınmıştı.

16 Mayıs tarihinde gerçekleşen olayda, 11 muhalif şiddete maruz kalmış, AKP hükümetine yönelik uluslararası çapta bir tepki dalgası oluşmuştu. Buna mukabil, Erdoğan ve AKP’liler kınamalara tepki göstererek, gösterilere katılanların ‘terör örgütü üyeleri’ olduğunu iddia etmişti.

The New York Times Gazetesi, konuyla ilgili haberinde olaya karışan güvenlik görevlilerinin fotoğraflarını yayınlamıştı.[erdoğanın korumaları]Dahası, ABD’li polisler de şiddet olaylarının yaşandığı gün, ‘görevini yapmamakla’ itham edilmişti.

Euronews’dan Sertaç Aktan’ın haberine göre, olaylara karışan 15 korumadan 11’i hakkındaki davalar, ABD savcılığı tarafından herhangi bir açıklama yapmadan çekildi.

Dört koruma hakkındaki dava ise sürüyor ancak onların da ABD’de mahkemeye çıkarılma ihtimalleri hayli düşük görünüyor.

Erdoğan’ın korumalarına yardım eden ve şiddete karışan iki Türk kökenli ABD vatandaşı ise hala ABD’de tutuklu bulunuyor. 366 gün hapis cezası çekecek olan iki kişinin dışında olaya karışanlar ise Kanada vatandaşı oldukları ve Kanada’ya döndükleri için hala aranıyor.

Doktor raporlarına göre davacı olan göstericiler arasında kafa travması, nörolojik hasar, kırık diş ve travma sonrası psikolojik rahatsızlık geçirenler var.