Ana sayfa Manşet Erdoğan’ın Rakka çıkmazı

Erdoğan’ın Rakka çıkmazı

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pakistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, ABD ve Rusya’yla mutabık kalmaları halinde Menbiç ve Rakka’ya yönelik atılacak adımlar olduğunu söyledi. Aynı satlerde Suriye Ordusu El Bab’ın Menbiç sınırındaki doğu yakasına ulaşarak Kürt güçleriyle temas haline geçti. Beşşar Esed güçleri böylece Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) destekli Türk Ordusu’nun Fırat kıyısından Rakka’ya uzanan yolunu kesmiş oldu.

ABD Başkanı Trump’ın göreve gelmesinin ardından ‘IŞİD’i hızla yenmek için’ hazırlanması talimatını verdiği yeni plan, geçtiğimiz Pazartesi günü Savunma Bakanı Mattis tarafından Beyaz Saray’a sunuldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis, bunun sadece bir askeri plan olmadığını söyledi. Söz konusu çalışmanın ABD’nin diplomatik, ekonomik, siber güvenlikle ilgili ve istihbari ulusal tüm unsurlarını içerdiğini söyledi. Devis ayrıca, Deyrizor’da bazı petrol tesislerine, Palmira yakındalarında beş petrol kuyusuna ve yine Rakka’da bazı IŞİD üslerine yönelik hava operasyonları düzenlediklerini söyledi.

Washington ve Moskova arasında Rakka’nın ele geçirilmesi konusunda gizli bir rekabet sürdüğü açık. Öte yandan Rakka çevresinde de sular iyiden iyiye ısınıyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan Mokova ve Washington tarafından desteklenmesi ve onaylanması durumunda IŞİD’in başkenti olarak kabul edilen Rakka’ya yönelik operasyon hazırlığı yapabileceklerini açıkladı.

Ancak mevcut denklem, Rakka operasyonuna giden yolda Ankara için şartların pek uygun olmadığını gösteriyor.

İlk olarak, uzun süredir güçlü bir ittifak içerisinde olan Rusya ve Türkiye’nin El Bab-Menbiç-Rakka hattında bir çıkar çatışması yaşaması muhtemel görünüyor.

Beşşar Esad’a bağlı birlikler bazı bölgeleri IŞİD’den (Irak Şam İslam Devleti) alarak başarılı bir şekilde El Bab’ın doğusuna ulaştı. Böylece Rejim, kuzeyden ve batıdan Fırat kıyılarını kullanarak Rakka’ya giden kritik bir hattı kontrol altına almış oldu. Bu gelişme sonrası, Esad muhalifi birlikler ve Türk Ordusu’nun Rakka’ya ilerlemek istemesi durumunda Suriye Ordusu’yla çatışmak zorunda kalacağı söylenebilir. Ancak bu ihtimal de Rusya için pek uygun görünmüyor. Geriye bir tek ihtimal kalıyor: ÖSO destekli TSK, bu bölgeden Rakka’ya gitmek istiyorsa Rusya destekli Suriye Ordusu’yla koordineli hareket etmek zorunda kalacak.

‘WASHİNGTON’ PENCERESİ

Türkiye’nin Rakka planı, Washington penceresinden bakınca da pek uygulanabilir görünmüyor. ABD’nin Kürt güçlerine yönelik askeri desteğini artırma niyetinde olduğu açık. Buna ek olarak Pentagon, Kürtleri desteklemek için bölgeye kara birliklerini göndermeyi de düşünüyor. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Ankara Kürt güçlerin kontrolündeki Menbiç’i kuşatmayı düşünüyor ve Erdoğan bu niyetini gizlemiyor. Bu şekilde kuzeyden Rakka’ya giden bir yol açma niyetinde olan Ankara’nın, böyle bir girişimde bulunması durumunda Washington’la diplomatik krizin eşiğine gelmesi muhtemel görünüyor.