Ana sayfa Sürmanşet “Erdoğan’ın talimatıyla yaptık” ifadelerinin faturası savcılara kesildi

“Erdoğan’ın talimatıyla yaptık” ifadelerinin faturası savcılara kesildi

PAYLAŞ

Cumhuriyet gazetesi, bugünkü manşetinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘cemaat itirafçıları’ üzerinden kendisine operasyon yapıldığını düşünmeye başladığını’ yazdı. ‘İtirafçı korkusu’ başlığıyla çıkan gazete, ‘Erdoğan’şın endişesi ne’ diye sordu.

Cemaat adına itirafçı olanların Erdoğan’ı işaret etmesi üzerine Erdoğan’ın sinirlendiğini belirten gazete, bu sürecin hemen ardından cemaat soruşturması yürüten savcılara HSYK operasyonunun başladığını yazdı.

Cumhuriyet’in Alican Uludağ imzalı haberinde şu ifadelere yer verildi:

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’ın tenzil-i rütbe ile görevden alınıp düz savcı yapılmasının perde arkası netleşti. Eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un da aralarında bulunduğu itirafçı HSYK üyelerinin, cemaatle kurulan ittifak, yapılan pazarlıklar ve yargıdaki kumpasların dönemin hükümetinin onayı ile gerçekleştiğini ifade ederek, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ı “sorumlu” olarak gösterdiler. “Tehlikeyi” gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç gün önce Saray’da Yargıda Birlik Derneği (YBD) üyelerine verdiği yemekte yaptığı konuşmada itirafçıların “suçlamalarına” sert yanıt verdi. Kulislerde Erdoğan’ın itirafçılar üzerinden kendisine “operasyon çekilmeye” çalışıldığını düşündüğü, konuşmasında da “Bu oyuna asla gelmemek gerekiyor” diyerek tavrını koyduğu ifade edildi. HSYK yönetiminin de dinlediği bu konuşmadan bir gün sonra hazırlanan jet kararname ile Harun Kodalak “itirafçılardan” sorumlu tutularak görevden alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’ın koordinasyonunda yürütülen yargıdaki cemaat soruşturmasında, “itirafçı” olarak ifade veren tutuklu eski HSYK ve bakanlık yöneticileri İbrahim Okur, Ahmet Hamsici, Kerim Tosun, Mustafa Kemal Özçelik, cemaatin yargıdaki örgütlenmesini anlattıktan sonra, birçok kritik konuyla ilgili “dönemin Adalet Bakanı ve Başbakanının bilgisi ve onayı var” dedi. Örneğin eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur; gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanmasının Erdoğan’ın bilgisi ve talimatı doğrultusunda yapıldığını iddia ederek, kendisinin gazetecilerin tahliye edilmesinin iyi olacağını söylemesi üzerine Erdoğan’ın “Bırak yaptıklarını çeksinler” dediğini iddia etti. Okur, 7 Şubat MİT Krizi ve 17 Aralık operasyonları sürecinde de görüştüğü Erdoğan’ın yanında yer aldığını savundu.

Saray’da söz konusu itirafçıların ifadelerinin önceden kurgulanmış, yönlendirilmiş olduğu düşüncesinin öne çıktığı öğrenilirken, kendisine operasyon çekildiğini düşünen Erdoğan’ın, tehlikeyi görerek, Ankara Başsavcısı’nın değiştirilmesi talimatını verdiği belirtildi. Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek, bu konuşmadan bir gün sonra jet hızıyla mini bir kararnameyi 1. dairenin önüne getirdi ve beklenmeden imzalandı.