Ana sayfa Genel Erdoğan’ın toplumdaki sosyal ve partisel üstünlüğü eriyor

Erdoğan’ın toplumdaki sosyal ve partisel üstünlüğü eriyor

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El Haliç gazetesi yazarlarındana Hasan Mudun, 'Yıllar öncesi ile kıyaslandığında Erdoğan'ın toplumdaki desteği özellikle İstanbul belediye başkanlığını kaybetmesinden sonra eriyor.' diyor.

PAYLAŞ

Mudun, Erdoğan’ın ‘aldığı yenilgiye rağmen kibrinin, etrafında yaşanan değişimi görmesini engellediğini’ ifade ediyor.

Mudun, “Yalnız Erdoğan” başlıklı makalesinde şunları yazıyor:

“Ülkelerindeki ve toplumlarındaki tipik bir politikacı davranışı sergileyerek sadece etrafındaki dar kadroların kendisini övmesini dinledi.

Bu durum ona olan halk desteğinde erozyona sebep olmakla kalmadı. Aynı zamanda İstanbul belediye başkanlığını kaybetmesi, partinin önde gelen isimlerinin Erdoğan’ın tek taraflı yaklaşımına itiraz ederek seslerini yükseltmesi ile partideki iç anlaşmazlığı daha da şiddetlendiren konulardan biri haline gelmesi de tesadüf değil.

Partiden kovulacak tek isim eski başbakan Ahmet Davutoğlu değil, Erdoğan’ı eleştirdikleri ve yeni bir parti kurma hazırlığında oldukları bilinen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın da AK Parti’den uzaklaştırılacakları söyleniyor.

Babacan ve Gül’ün rakip bir hareket başlatma ihtimali pek de uzak değil, bu ise Erdoğan’ın siyasi arenadaki kontrolüne ciddi bir meydan okuma oluşturacaktır.”

Suudi Arabistan’da yayınlanan da “İktisadiye Suudiye” adlı dergi, “Türk ekonomisi turbulansta… Turizm krizde…” başlıklı editoryal yorumunda, Türk hükümetinin maruz kalınan ekonomik krizi gizlemeyi başaramadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı’nın görevden almasından sonra da ekonominin yavaş yavaş büyük ve patlamaya hazır bir krize doğru yuvarlanmaya başladığını yazıyor. Gazete çözüm olarak ise hükümetin faiz oranlarını mümkün olan en düşük seviyeye getirmekte bulduğunu belirtiyor.

Gazete devamında şu ifadeleri kullanıyor:

“Doğru atılan ekonomiyi belki bir süre koruyacak ama bu araçla oynanmaması gerek, çünkü herşey aniden tersine dönebilir. Ekonomik ve politik olarak istikrarlı ülkeler dahi bu tür bir araçla oynamayı göze alamıyorlar.

Her ne kadar Erdoğan taraftarları tersini söylese de Türk ekonomisi krizde. Zaten bu durum da Erdoğan’ın partisinde tersini söyleyenlerin neden uzaklaştırıldığını ve partilerini kurmak istediklerini gösteriyor.”

Gazete, Türk lirasındaki düşüşe rağmen ülkeye giden turist sayısında yüzde 17’lik düşüş olduğunu, bunun da turizm gelirlerinde önemli bir düşüşe sebebiyet vereceğini iddia ediyor.