Ana sayfa Manşet ”Erdoğan’ın tutuksuz yargılanmasını istiyoruz”

”Erdoğan’ın tutuksuz yargılanmasını istiyoruz”

HDP Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok mağduriyet yarattığına dikkat çekerek, "Siyaseten tükenmiş bir siyasetçiden bahsediyoruz. Biz Erdoğan'ın adil yargılanmasını istiyoruz bütün bu yaptıklarından dolayı. Tutuksuz yargılanmasını istiyoruz." açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ

Türkiye 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine doğru giderken, siyasetçilerin seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirme ve açıklamaları da sürüyor. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylon KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’nın programına katıldı 24 Haziran seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

HDP’li vekil, Edirne Cezaevi’nde bulunan cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın da Erdoğan’ın talimatıyla tutuklandığını, ancak Erdoğan’ın talimatıyla serbest bırakılabileceğini söyledi.

Paylan “18 aydır Erdoğan yüzünden içeridedir. Oradan bırakılacaksa maalesef yalnızca onun talimatıyla bırakılır. Karşımızda hakimler, saraydan talimatlar alan hakimler var. Demirtaş’ın bırakılması için halk baskı yapmalı” dedi.

Garo Paylan, Demirtaş’ı serbest bırakmayan hakimlere seslenerek şöyle dedi:

“Vermediğiniz kararlardan dolayı 24 Haziran’dan sonra yargılanabilirsiniz. Tayyip Erdoğan devam etmeyecek. Vermediğiniz kararlardan veya baskıyla verdiğiniz kararlardan dolayı yargılanabilirsiniz. Hukuku işletin adil yargılamayı yapın.”

HDP’li vekil Garo Paylon İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’in ikinci tura kalamayacağını savundu. Paylan, Akşener’in daha önceleri kendisine “Ermeni dölü” dediğini hatırlattı. Paylan “Ben şimdi nasıl Akşener’e oy vereyim. Önyargılarım var. Bu önyargıları gidermek de Akşener’in görevi” dedi.

Garo Paylan’a göre Akşener’in ikinci tura kalma ihtimali yok. İkinci tura ya Demirtaş kalacak ya CHP’nin adayı Muharrem İnce. Paylan, anket sonuçlarında bunun net olarak görüldüğünü hatırlatarak, “İnsanlar şunu düşünsünler; Demirtaş’a mı oy verecek yoksa Muharrem İnce’ye mi?” dedi.

”Erdoğan tutuksuz yargılanmalı”

Paylan, Erdoğan’ın artık emeklilik hayatını yaşaması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: Siyaseten tükenmiş bir siyasetçiden bahsediyoruz. Bütün bu yaptıklarından dolayı Erdoğan’ın adil yargılanmasını istiyoruz, tutuksuz yargılanmasını istiyoruz