Ana sayfa Logo Altı “Erdoğan’ın ve dedemin düşmanları aynı”

“Erdoğan’ın ve dedemin düşmanları aynı”

PAYLAŞ

Anayasa değişiklik referandumuna ‘evet’ diyeceğini söyleyen ve “Parlamenter sistem canımıza yetti” sözleriyle eleştirilerin hedefi olan Sultan II Abdulhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu Sabah Gazetesi’nden Sonat Bahar’a konuştu.

Osmanoğlu röportajından bazı bölümler şöyle:

Bu kadar gündeme oturacağınızı tahmin etmiş miydiniz?

Bakın şu an iktidarı vurdukları tek silah bu. Beni kullanıyorlar. Saltanat geri gelecek. Bunu da bizi silah olarak kullanarak yapıyorlar. İnsanları bir kaosa sürüklemek istiyorlar. Küfürler ediyorlar, bana ait olmayan resimler ortaya çıkarıyorlar. Ölüm tehditleri alıyorum. Yaşamadığım şey kalmadı 10 günde. Bu kadarını tahmin edemezdim. Üç buçuk sene önceki bir videoyu bugün konuşmuşum gibi yayınlayacaklarını tahmin edemezdim. Bana ait olmayan bir kadının fotoğrafının altına benim olduğumu yazacaklarını tahmin edemezdim.

Üç buçuk yıl önceki açıklama dediğiniz Galatasaray Adası’yla ilgili olan açıklamanız sanırım…

Üç buçuk yıl önce yapılan bir programda sözü geçmişti. Çünkü ortada bir dava var… Onun gibi 40 yer, 10 bin taşınmaz gibi bir mülk aslında söz konusu olan. 10 senedir hukuk sürecinde olan bir durum. Kimseyi ilgilendirmez, adaletin kararı olacak. Şahsi davam değil bu benim. En az 150 kişinin davası. Zaten bir basın açıklaması yaptım geçen gün, ben hiçbir mal mülk istemiyorum, böyle bir talebim yok.

10 gündür epey üstünüze gelindi… En çok ne kırdı sizi?

Söylenenleri, yazılanları umursamıyorum. Çok hassas noktalarla oynanıyor.. Evet ya da hayır diyeceksen hür iradenle, anayasayı açıp okuyarak, anlayarak kararını vermelisin. Hayır diyene de saygılıyım. Duruşumdan asla taviz vermeyeceğim, Boşuna yorulmamasınlar. Kaostan beslenenlerin ekmeğine yağ sürmeyeceğim.

Siz neden evet diyorsunuz?

15 Temmuz’da gençler çok önemli bir sınav verdiler. Niye seçilmesinler? Genç bir nüfusumuz var. Cumhurbaşkanımızın ve Sultan Abdülhamid Han’ın düşmanlarını birbirine çok benzetiyorum. O dönemde atılan başlıklarla, şimdi atılanlar bile aynı. Bu nasıl bir akıldır ki, hiç yaşlanmıyor. Belli ki içerden değil. Bu oyunların analizini iyi yapmak lazım. Cumhurbaşkanı’nı bu yalnızlığa bırakmamak için evet diyorum. Aslında devletimin bekası için ve devlet ebed müdded için evet diyorum.