Connect with us

Manşet

Eren Keskin: “Bu devlete ne kadar benzediğimizi sorgulamalıyız”

Published

on

Adana’da düzenlenen “Herkes İçin İnsan Hakları” çalıştayında konuşan İHD Eş Genel Başkanı Av. Eren Keskin, “Bu devlet kendi geçmişiyle yüzleşirse değişebilir. Biz de bu devlete ne kadar benzediğimizi sorgulamalıyız” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi ve Sivil Düşün adlı sivil toplum programı tarafından Dünya İnsan Hakları Haftası kapsamında organize edilen “Herkes İçin İnsan Hakları” çalıştayında “Ayrımcılık” konusunu anlatanlardan biri de insan hakları çalışmalarıyla bilinen Avukat Eren Keskin’di.

Ayrımcılık meselesinin yeni olmadığını anlatan Keskin, ayrımcılığın temeline inmek için 1915 yılından başlamak gerektiğini vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş ideolojisinin ayrımcılık olduğunu ve bununda topluma eğitimle öğretildiğini söyleyen Keskin, “Bu cumhuriyet Kürtleri, Alevileri, Rumları ve diğer halkları reddederek kurulmuştur” dedi.

Hal böyle iken toplumun da egemenlerine benzediğini dile getiren Keskin, “Devletin söylemleri artık bizlere de yansımış durumda. Bu devlet ayrımcı olarak kurulmuştur önce bunu kabul etmek gerekir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DE EN CAHİL OKUMUŞLAR HAKİM VE SAVCILAR’

Keskin, Türkiye’de hukuk alanında da bir çok ayrımcılığın olduğuna işaret eti. “Türkiye’de en cahil okumuş kişiler hakim ve savcılardır” diyen Keskin, hakim ve savcıların Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmeleri bile bilmediklerini söyledi.

‘İŞKENCE DEVLET POLİTİKASIDIR’

Sözlerinin devamında Türkiye’de var olan hukukun ayrımcı, ırkçı olan Mahmut Esat Bozkurt tarafından inşa edildiğini dile getiren Keskin, hukuk sisteminde her ne kadar belli başlı iyileşmeler yaşansa da, devletin zihniyetinde bir gelişme olmadığını ifade etti. Keskin, şunları söyledi: “İşkence bir devlet politikasıdır. İşkencenin bu kadar meşrulaştırıldığı bir dönemi daha görmedim. İşkence yapıp insanların bedenlerini sosyal medyalarında teşhir edenler yargılanmıyor. Sorumluların yargılanmasını isteyenler yargılanıyor. Devlet başlı başına ayrımcı ve ırkçı bir devlettir.”

Hasta tutuklular ve mültecilerin ise en fazla ayrımcılığa maruz kalan kesimler olduğunu kaydeden Keskin, “Bu devletin hiç değişmeyeceğini düşünüyorum. Bu devlet ancak kendi geçmişiyle yüzleşirse değişebilir. Biz de bu devlete ne kadar benzediğimizi sorgulamalıyız” dedi. Mezopotamya Ajansı

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar