Ana sayfa Editörden Erk Acarer: Erdoğan Atatürkçüleri yumuşak karnından yakalama derdinde

Erk Acarer: Erdoğan Atatürkçüleri yumuşak karnından yakalama derdinde

PAYLAŞ

Birgün Gazetesi yazarı Erk Acarer, AKP’nin 2019’u görme ihtimalini tartışmaya açtı.

Yazısında iç ve dış gelişmeleri aktaran Acarer,  “Dışarıdaki gelişmelere paralel ve içeride başta ekonomik olarak her gün daha net hissedilmeye başlanan negatif yansımalar nedeniyle kum saati tortusunu aşağı tarafta biriktirmeyi sürdürüyor. O saati geri çevirmek olanaksız.” dedi. Acarer’e göre Erdoğan’ın “anti emperyalizm” söylemleri üzerinden Atatürkçüleri yumuşak karnından yakalama çabası da sonun yaklaşmakta olduğunu görmesinden kaynaklanıyor.

Dünyanın “Ilımlı İslam’ın tasfiyesine” tanık olduğunu belirten Acarer, “Suudi Arabistan’daki süreç, Mısır’daki IŞİD katliamı tesadüf değildir. Tasfiye sancılı olur.
Türkiye’de ortaya çıkacak muhtemel gelişme ve senaryolar da bu ‘tasfiye çatısı’ndan bağımsız olamayacaktır. Nettir. İhvan, ‘Müslüman Kardeşler’ felsefesini CIA eliyle besleyen ABD, şimdi o projeyi ‘bir süreliğine’ rafa kaldırıyor.” ifadelerini kullandı.

Acarer’e göre Erdoğan da bu durumun farkında: “Şüphesiz ‘siyasal İslam’ın kurnaz aklı’ bunu biliyor. Bir projenin sonu yaklaşırken, Erdoğan’ın ‘direnme kararı’ aldığını, en azından kişiliğin buna müsait olduğunu söylemek mümkün. Şimdilik içeride, mutabakat sağlamaya çalışıyor. Atatürkçülere göz kırptığı biliniyor. Onları yumuşak karınlarından yakalama gayretinde. Bu yüzden, ‘emperyalizme karşı el ele’ kampanyasını yürütmeye çalışıyor. Bildiğimiz üzere yakın dönemde Atatürkçü olmasının nedenlerinden biri de bu.”

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın