Ana sayfa Dünya Ermenistan Başbakanı Sarkisyan istifa etti

Ermenistan Başbakanı Sarkisyan istifa etti

Protestoların 11'inci gününde Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan istifa ettiği iddia edildi

PAYLAŞ

Ermenistan’daki protestoların 11’inci gününde Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan’ın istifa ettiği bildirildi.

Sarkisyan, Ermenistan Başbakanlık Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, “Sizlere devletin başı olarak son kez hitap ediyorum. (Protestoların lideri) Nikol Paşinyan haklıydı. Ben hata yaptım. Bu zor durumda birkaç çözüm yolu var ancak ben bu yolların hiçbirine başvurmayacağım. Bu benim tarzım değil. Görevi bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

Protestoların kendisine karşı olduğunu kabul eden Sarkisyan, göstericilere hitap ederek, “Talebinizi yerine getiriyorum. Ülkemize barış, ahenk ve mantık diliyorum” diye ekledi.

Ermeni muhaliflerin protestosu başkent Erivan’da 11. günde devam ediyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugünkü basın toplantısında, gösterilerle ilgili soruları yanıtladı.Yaşanan gelişmeleri Ermanistan’ın iç işleri olarak niteleyen Peskov, Rusya’nın müdahalesine ilişkin iddiaların yersiz olduğunu söyledi.

Göstericiler, protestoların lideri olarak kabul edilen Nikol Paşinyanolmadan devam ediyor. Paşinyan, diğer muhalif liderler Ararat Mirzoyan ve Sasun Mikaelyan‘la birlikte göz altına alınmıştı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan bir dizi asker göstericilerin safına katılarak Sarkisyan’ın başbakanlığını eleştirdi.

Protesto gösterilerine katılan bir asker, askerlik görevlerine devam ettiklerini ve üzerlerinde silah bulunmadığını açıkladı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, askerlerin gösterilere katılmasını kınarken görev yerlerini terk eden askerlerle ilgili yasal işlem yapılacağı duyurdu.