Ana sayfa Editörden Ertuğrul Özkök: “Sevgili Abdulkadir AKP’lilere şunu söyle”

Ertuğrul Özkök: “Sevgili Abdulkadir AKP’lilere şunu söyle”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Ertuğrul Özkök, köşe komşusu Abdulkadir Selvi’den, pazar günkü referandumu 1987’de Özal’ın yaptığı referandumla karşılaştıran AKP’lilere mesaj iletmesini istedi.

Özkök’ün Selvi’den iletmesini istediği mesajlar şu şekilde:

AKP’liler pazar günkü referandumu 1987’de Özal’ın yaptığı referandumla karşılaştırıyor, o da “Yüzde 50’yle geçti” deyip kendilerini savunuyormuş.

Yanlış yapıyorsunuz derim.

BİR: O referandumda oylanan konu askeri darbeyle getirilen siyasi yasakların kaldırılmasıydı. 70 bin farkla “evet” çıktı ve demokrasi açısından bir ayıp olan siyasi yasak kaldırıldı.

İKİ: O referandumda siyasi yasakların kaldırılması için “evet” oyu kullanan iller aşağı yukarı bugün hayır oyu kullanan illerle aynı. Yani İzmir ve o iller o gün bir demokrasi ayıbını ortadan kaldırmak için “evet” oyu kullandılar. Bugün de bir demokrasi ayıbını önlemek için “hayır” oyu kullandılar.

ÜÇ: Özal daha 4 yıl önce, halkın, demokrasi ve huzur vaadiyle “gönlünü fethederek” kazandığı bu illeri, referandumda “halkın kalbini kırarak” kaybetmiş ve bu onun siyaseten gerilemesinin ilk adımı olmuştu.

DÖRT: O referandumda Özal, devlet imkânlarını bugünkü kadar adaletsizce kullanmadı. Devlet televizyonu TRT bütün partilere eşit zaman verdi. Kimse hainlikle suçlanmadı, kimse eline silah alıp ötekileri korkutmaya kalkmadı.

Yazının tamamı için…