Connect with us

Dünya

Esad, Erdoğan’dan bir gün önce Rusya’ya gitti ve Putin’le görüştü

Published

on

Rus televizyonunım haberine göre Putin toplantıda Esad’a, “teröristlere karşı kesin zafer kazanmak için” daha gidilecek yol olduğunu ancak askeri operasyonların sona yaklaştığını söyledi.Putin ayrıca Esad’la görüşmesinde, “Şimdi elbette ki en önemli mesele siyasi konulara geçmek ve sizin barıştan ve çözümden yana olanlarla birlikte çalışmaya hazır olduğunuzu memnuniyetle not ediyorum” dedi.
Görüşmede Rusya’nın Suriye’de 2011 ilkbaharından bu yana devam eden iç savaşa çözüm bulmak amacıyla tüm etnik grupları ve silahlı örgütleri bir araya getirecek bir Suriye Halkları Kongresi’nin toplanmasını önerisi de ele alındı.
Bazı kaynaklar, Rusya’nın Suriye’de devlet kurumlarına dokunulmaması karşılığında Esad’ın görevde kalmasında ısrarcı olmayacağını söylüyor. Bazı yorumcular da Türkiye’nin Esad’ın devlet başkanlığından ayrılması şartını yumuşatmasının siyasi çözüm ihtimalini artırdığını belirtiyor.

Esad dört saat kaldı

Putin ile Esad’ın görüşmesi Pazartesi akşamı Soçi’de gerçekleşti. Ancak bu görüşme, Kremlin tarafından sabah saatlerinde açıklandı.
Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Esad’ın Rusya’da toplam dört saat geçirdiğini açıkladı. Bu, Esad’ın 2015 yılında Moskova’ya gitmesinden bu yana kamuoyuna açıklanan ilk ve tek dış ziyareti oldu.
Esad da görüşmede, “Şu aşamada, özellikle de teröristlere karşı zafer kazanmamızın ardından siyasi süreci ilerletmeye yönelik adımlar atmak bizim de çıkarımıza olur. Ve şu anda sahadaki durumun ve siyasi ortamın, siyasi süreçte ilerleme kaydedilmesini beklememize olanak tanıyor. Bu siyasi sürece yabancı oyuncuların müdahale etmemesi konusunda Rusya’nın desteğine güveniyoruz” dedi.
Esad ayrıca Putin’e Suriye halkı adına tüm yaptıklarından dolayı “minnettar olduklarını” ve bu desteği asla unutmayacağını söyledi.
Putin, ayrıca siyasi çözüm çabalarıyla ilgili ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere dünya liderleriyle de ele alacağını belirtti. Putin ile Trump’ın Salı günü telefonda görüşmesi bekleniyor.
BBC TÜRKÇE

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar