Ana sayfa Dünya Eski Başbakan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’na hesap vermeye başladı

Eski Başbakan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’na hesap vermeye başladı

Malezya eski Başbakanı Necip Rezzak ‘Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’na hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine hesap verdi.

PAYLAŞ

Yaklaşık 4 saat süren sorgulamada Rezzak Komisyon’un yeni şefi Muhammed Şükri Abdul’ün soruları karşısında ter döktü. Yarın da devam edecek sorgulamanın Rezzak hakkında ceza davasına dönüşeceğine kesin gözü ile bakılıyor.

KOLTUĞU KAYBETTİ ESKİ DOSYALAR AÇILDI
Kendi başbakanlığı döneminde hakkında ortaya atılan iddiaları baskılayan, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu ve savcılığın incelemesini engelleyen Rezzak’ın koltuğu kaybetmesi ile eski dosyaların hepsine cevap vermesi gerekiyor.

Seçimleri kaybetmesinin ardından Necip Rezzak komisyon tarafından sorguya çağrıldı.

2009 yılında başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra kamu fonları ile kurduğu 1MDB Malezya Yatırım Şirketi hakkında çıkan yolsuzluk iddialarının üzeri kapatılmıştı.

Amerikalı soruşturmacılar Rezzak’ın yakınlarının 1MDB üzerinden 4.5 milyar dolar para aklayıp çaldığını paranın bir kısmının ise Rezzak’ın banka hesabına aktarıldığının tespit edildiğini söylüyor.

CEZA DOSYASI ‘ÇOK YAKINDA’
Komisyonun yeni şefi Muhammed Şükri Abdul, Necip Rezzak hakkında ceza suçlamalarının ‘çok yakında’ gelebileceğini duyurdu.

2015 yılında Rezzak’ın banka hesabına yapılan şüpheli para transferini soruşturan Şükri, başsavcının görevden azledilmesinin ardından kendisinin de ‘hükümeti devirmeye teşebbüs suçlaması’ ile tutuklanacağı söylentileri üzerine ülkeyi terk etti Amerika’ya gitti.

Görevde olduğu süre boyunca yanlış iş yapmadığını söyleyen Rezzak kendisini eleştiren herkesi görevden alması ile medyayı susturması ile biliniyor.

Bugünkü sorgulama sonrası habercilere konuşan Şükri, “bırakalım yargı kendi yolunu takip etsin” dedi.

Soruşturmanın yurt içi para dosyası ile ilgili kısmının tamamlandığını, ancak yurt dışı ayağının zaman alabileceğini söyleyen Şükri tanıklarla da konuşacağını söyledi. Komisyon başkanı Malezya ve ABD’deki soruşturma dosyalarının içeriğinin hemen hemen aynı olduğunu söyledi.

SEÇİMLERİ KAYBETTİ ÜLKEDEN ÇIKAMADI, POLİS EVİNE BASKIN YAPTI
Seçimleri kaybetmesinin ardından Necip ve eşinin ülkeyi terk etmesine izin verilmemişti. Polisin Rezzak’a ait mülklerde yaptığı aramada ünlü tasarımcıların koleksiyonundan yüzlerce el çantasına, nakit paraya, kıymetli evraka ve mücevhere el konulmuştu.

Yeni ekonomi bakanı Lim Guang Eng, 1MDB skandalı sonrası yanlış kullanılan kaynaklar sonrası Malezya devletinin borcunun 252 milyar dolara ulaştığını aktardı.

1MDB skandalının sonuçlarının kısa dönemde acı reçete getireceğini söyleyen Lim “bu pislikten kısa sürede temizleneceklerini” açıkladı.

Malezya yeni Başbakanı Mahathir Muhammed

Yolsuzluk skandalına başından bu yana karşı çıkan ülkenin yeni Başbakanı Mahathir Muhammed, Rezzak ile anlaşmaya gitmeyeceklerine söz verdi, Rezzak’ın yanlış yaptığı tespit edilirse sonuçları ile yüzleşeceğini söyledi.

SORUŞTURMA 1MDB SKANDALI İLE İLGİLİ
Rezzak’ın bugünkü soruşturmasında hesabına yatan 700 milyon dolara ek olarak 1MDB’nin eski bir şubesi SRC International’dan hesabına yatan 10 milyon dolarla ilgili idi.

2015 yılındaki iddialar sonrası Rezzak başsavcıyı görevden almış yeni başsavcı da hesaba yatan 681 milyon doların Suudi Kraliyet ailesinden bağış olarak geldiğini paranın büyük kısmının iade edildiğini söyleyerek Rezzak’ın suça bulaşmadığı gerekçesi ile dosyayı kapatmıştı.

ESKİ SAVCI YENİ KOMİSYON BAŞKANI: TEHDİT EDİLDİM
Şimdiki komisyon başkanı Şükri, 2015 yılında yolsuzluk iddialarını soruştururken tehdit edildiğini ve şahitlerin ortadan kaybolduğunu söyledi. Başsavcı Abdul Gani Patail’in Rezzak tarafından Temmuz 2015’te görevden alınmasından bir gün önce Patail ile buluştuğunu söyleyen Şükri başsavcının kendisine ‘Rezzak hakkında soruşturma açmaya hazır olup olmadığını’ sorduğunu aktardı.

1MDB yolsuzlukluk dosyasının bir ayağı ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Amerikalı yetkililer Malezya makamları ile işbirliğine açık olduklarını bildirdi.

Kaynak: ipahaber.com