Ana sayfa Spor Eski Fenerbahçeli Roberto Carlos’a doping suçlaması

Eski Fenerbahçeli Roberto Carlos’a doping suçlaması

PAYLAŞ

Alman ARD televizyonu, Brezilya’da doping kullanımına ilişkin bir belgesel hazırladı. Bu belgeselde Brezilya merkezli doping karşıtı bir kurumun 200 sayfalık raporuna yer verildi. 2015 yılında hazırlana bu raporda, şüpheli bir doktorun uygulamaları mercek altına alındı. Rapora göre bu doktor, sporculara yasaklı maddeleri dağıttı ve doping testlerini nasıl manipule edecekleri konusunda onlara yardım etti.

Alman televizyonunda Cumartesi akşamı yayınlanan belgesele göre, bir zamanlar Fenerbahçe’de de top koşturan Roberto Carlos 2002 Temmuz ayında bu doktorun kliniğinde görüldü. Futbolcuların menajerleri kılığına giren gazeteciler doktorun görüşmelerini gizlice kaydetti. Doktor, kılık değiştirmiş bu gazetecilere Dünya Anti-Doping Ajansı’nın kara listesinde bulunan ilaçlardan verdi.

Gazetecilerin elde ettikleri görüntülerden birisinde, söz konusu doktorun müşterilerinden birisinin de Roberto Carlos olduğu ve kendisine yasaklı madde verildiği görüldü. Ancak doktor, görüntülere ulaşan gazetecilerin kendisine gazeteci kimlikleriyle ulaştıklarında ise bu konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Roberto Carlos iddiaları reddeti

Alman televizyonunda yer alan iddialara ilişkin açıklama yapan Roberto Carlos, suçlamaları sert ifadelerle reddetti. Carlos, “ARD televizyon kanalı tarafından yapılan sorumsuz suçlamaları şiddetle reddediyorum. Meslektaşlarıma karşı avantaj sağlayacak herhangi bir hileye kesinlikle başvurmadığımı kesinlikle söyleyebilirim. Raporda benim daha önce hayatımda hiç bilmediğim bir doktorun ismi geçiyor. Avukatlarım, suçlamalarla ilgili mücadele etmek için çalışmaya çoktan başladı.” dedi.