Ana sayfa Editörden “Eski sistem cumhurbaşkanının vesayet odağı olduğu mantığa dayanıyordu”

“Eski sistem cumhurbaşkanının vesayet odağı olduğu mantığa dayanıyordu”

PAYLAŞ

AKP’li Yalçın Akdoğan Star’daki yazısında Anayasa referandumu öncesi “Erdoğan’dan sonra ne olacak” sorusunun cevabını aradı. Akdoğan’a göre eski sistemde Başbakan icraatın başıyken Cumhurbaşkanı vesayet odağıydı.

Akdoğan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Daha önceki durum, Başbakanın icraatın başı, Cumhurbaşkanının vesayet odağı olduğu bir mantığa dayanıyordu. Yapılan değişikliğin tam da amacı, Cumhurbaşkanlığını vesayet odağı olmaktan çıkarıp icraat makamı yapmaktır. Bence bu sistem değişikliğinin en değerli tarafı vesayet halkalarını çözmesidir. Şimdi bu konuda çok önemli bir adım atılıyor. Bu paketin demokratik muhtevasının başında bu özellik geliyor. Cumhurbaşkanlığı makamının vesayet değil hizmet misyonuyla kodlanması radikal bir demokratik değişikliktir.

‘Cumhurbaşkanından sonra ne olacak’ diyenler, Cumhurbaşkanının şahsını hedefe koyarak Türkiye’yi esir almak isteyenlerin referandumda hayır çıkmasını bir fırsat olarak görerek aleyhte bir tablo üretmek isteyeceklerini de hesaba katmalılar.

Son dönemde saldırıları artıranlar şimdi referanduma gözünü dikmiş durumdalar. 15 Temmuz’da darbe yapamayanlar, Nisan’daki referandumda ‘hayır’ çıkararak bir darbe vurmak isteyecekler.

Yazının tamamı için…