Ana sayfa Editörden Esra Arsan: Cem Küçük yanlışlıkla gazeteci olmuş

Esra Arsan: Cem Küçük yanlışlıkla gazeteci olmuş

PAYLAŞ

Evrensel Gazetesi yazarı Esra Arsan, Cem Küçük’ün Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklu olanların işkenceyle konuşturulmaları ve MOSSAD tarzı infaz edilmeleri çağrısına tepki gösterdi.

Cem Küçük’ü “yanlışlıkla gazeteci olmuş” şeklinde tanımlayan Arsan, şöyle devam etti:

“Dünya üzerinde yapılabilecek bunca iş varken, sen gel gazeteci ol. Kimileri gazeteciliği bilerek, isteyerek, hayatının mesleği olarak seçiyor. Kimileri tesadüfen, kimileri de yanlışlıkla gazeteci oluyor.

Yanlışlıkla gazeteci olmuş insanlardan biri, geçenlerde bir televizyon programında terörden tutuklu mahkumları konuşturmak için işkence ve cinayeti savundu. Milyonların gözü önünde, hiç çekinmeden şöyle dedi canlı yayında: ‘Sallandır ayağından camdan aşağıya. Bak sana bir tane MOSSAD tekniği anlatayım, Gideon’un Casusları kitabında vardı. Ajan yapmak istiyor mesela Filistinlilerden birisini veya Ürdünlü veya Mısırlı olmuyor mesela, ajan olmuyor adam kabul etmiyor. Gidiyor ailesinden birini tak diye öldürüyor. Gene yapmıyor, gene öldürüyor. Ondan sonra mecburen… Kaç tane böyle ajanı var. Adam canı pahasına…’

Normal koşullar altında bir gazetecinin işkenceyi ve cinayeti değil, insan hakkını ve yaşamı savunması gerekir. Aklı başında bir gazeteci için gözaltındayken veya tutukluyken işkence gören şahıs, hakkı savunulması gereken kişidir. Çünkü gazetecilik, doğası gereği, devletin vatandaşa karşı işlediği suçları ortaya çıkartma işi. Cem Küçüklerin tamamen yanlış anladığı gibi, devleti suça teşvik etme mesleği değil.

Ama bizde devletin kirli işlerini sorgulayan gazeteciler ya hapiste, ya da işlerini yapamaz hale getirilmiş durumda. İyi gazetecilerden boşalan yerlere bu işkenceyi savunan zevat oturtulmuş. Medya meydanı, yanlışlıkla gazeteci olmuş bu işkenceci, katil ruhlu insanlara kalmış. “

Yazının tamamını okumak için tıklayın