Ana sayfa Manşet Euro’da tarihi rekor

Euro’da tarihi rekor

Ticaret savaşı endişeleriyle küresel piyasada değer yitiren dolar iç piyasada 4.0575 liraya kadar tırmanırken, Euro 4.9853 lira ile tarihi bir rekor düzeye çıkarak 5.0 liraya dayandı.

PAYLAŞ

Mart ayında Moody’s’in not indirimi, jeopolitik gelişmeler, risk iştahında azalma, enflasyon ve cari açıkta bozulma gibi gelişmelerle tarihi zirveleri test eden kur geçen Çarşamba günü tekrar kritik 4 seviyesini tekrar aşmış, Cuma günü de 4.0618’i görerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Euro yeni haftaya yeni rekorla başladı. Son olarak 23 Mart’ta 4.9778 ile rekor kıran euro bugün de 4.9794 ile tarihi zirvesini yeniledi.

NoorCM Yurtiçi Piyasalar Satış Müdürü Mert Yılmaz Bloomberg HT’ye geçen hafta yaptığı değerlendirmede dolar bu seviyelerde kalırsa Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısında bir değişiklik yapmayacağını öngördü. Yılmaz “Seçimlerin yaklaşması nedeniyle bozulma olduğu söyleniyor. Dolayısıyla faiz artışının bu tansiyonu düşürmeye yetmeyeceğini düşünüyorum. Eğer ortada enflasyon problemi olduğunu kabul ediyoresak bunun tek başına faiz silahıyla Merkez Bankası’nın çözemeyeceğini de kabul etmemiz lazım” diye konuştu.